Sağlık

Zirkonyum Nedir

Zirkonyum 18.yy bulunan bir metaldir. Metalin içeriği incelendiğinde diş tedavilerinde kullanımının uygun olduğu görülmüştür. Diğer metallere göre basınca karşı daha dirençli, esnemez yapısı ve ışığı çok daha iyi geçirebilme özelliği olduğundan tercih edilebilirliği artmıştır. Dişlere diğer metallere göre daha dayanıklı, daha parlak, daha estetik bir yapı sağladığından 15 yılı aşkın süredir çok yoğun kullanılmaktadır. Zirkonyum doku dostu bir metal olduğundan diş eti uyumu çok yüksektir. Diş sağlamlığını yapısı gereği esnemediğinden arttırmaktadır.

 

Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?

 

Dişi kırılmış olan hastalara, diş eksikliklerinde, diş çarpıklığı olanlarda hem estetik hem de fonksiyonel olarak kullana bilirliğinden tercih edilebilmektedir. Işık geçirgenliği çok fazla olduğundan dişin neredeyse normal yapısına yakın bir aydınlık sağlayabilir. Diğer metallere porselen kaplansa dahi, ışıkta oluşan matlık, yer yer donukluk hatta diş eti bölgesinde kararmalar oluşabilir. Bunlar zirkonyum kaplama da asla görülmemekte doğala yakın bir görünüm kazandırılmaktadır.

 

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

 

Metal desteksiz olan zirkonyum kaplamaların ömrü altındaki dişin ömrüne bağlı olarak değiştirilmektedir. Ama genel olarak bakıldığında zirkon seramikler metal seramiklere göre korozyona yani aşınmaya uğramaması nedeniyle daha uzun ömürlü olmaktadır. Burada dikkat edilecek en önemli detay hastanın ağız ve bakım şeklidir. Hasta düzenli fırçalar ve düzenli muayeneye giderse ömrü daha da uzun olacaktır.

 

Zirkonyum Uygulama Nasıl Yapılır?

 

Hastaya lokal anestezi uygulanarak işleme başlanır. Kaplama yapılacak dişlerin analizi yapılır gerekli kısım kesilerek hazırlanır ve hastaya geçici dişleri takılır. Zirkonyum kaplama için kişinin diş rengine uygun ton belirlenir. Hasta için uygun tonda uygun ölçülerde hazırlanan dişler ortalama 5 gün içerisinde hazırlanır. Ve hastaya kaplamalar takılarak işlem tamamlanır. Hasta 6 ay da bir olacak periyotlarda kontrole gitmeli dişlerinin bakımına dikkat etmelidir. Bu uzun süre sağlıkla kullanılacak dişlere sahip olmak için çok önemlidir.

Daha fazla detay bilgi için https://dentalsaglik.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu