Aktüel

Yapay Zeka İle İlgili Merak Ettikleriniz

Gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelen akıllı cihazlar ve bilgisayarlar girilen verilerin belirli şekillerde analiz edilmesi ve işlenmesi sonucunda farklı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Programlar ve algoritmalar tarafından işlenen veriler zaman ve koşul ne olursa olsun aynı sonucu vermektedir. Yapay zeka ise verileri analiz ederek ilişkisel sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. İnsanlarda istemsiz bir şekilde yapılan ve zeka olarak adlandırılan ve ilişkilendirilmesine problem çözme ve öğrenme yeteneklerinin bilgisayarlarda oluşturulmasını sağlamaya çalışmaktadır. Aynı veriler işlenerek yapay zeka ile farklı koşullar altında farklı sonuçlara ulaşabilir.

 

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

 

Yapay zeka hakkında çok fazla merak edilen konulardan biri de kullanım alanının ne kadar geniş olacağı konusudur. Yapay zeka, günümüzde adım adım hayatımıza girmeye başlamış ve gün geçtikçe katlanarak artış göstermektedir. Borsa ve borsacılık işlemleri yapay zekayı aktif bir şekilde kullanıldığı bilinen alandır. Amerika’da özellikle gün içerisinde yapılan borsa işlemlerinin büyük çoğunluğu yapay zeka tarafından yapılmaktadır. Yapay zekanın aktif bir şekilde kullanılması planlanan sektörlerden birisi de, sağlık sektörüdür. Ameliyat ve tümör taramaları gibi insan hatasını ölümle sonuçlanabilecek durumlarda yapay zekanın kullanılması amaçlanmaktadır. Ayrıca havacılık, taşımacılık ve bilim gibi alanlarda da yapay zekanın kullanılacağı alanlar arasında yer almaktadır. İlgili Link: İyi Bir Gelecek İçin Yapılması Gerekenler

  

Yapay Zeka İle İlgili Çekinilen Konular

 

Yapay zekanın öne çıkan özelliklerinden birisi, kendi kendini geliştirebilmesidir. Yapay zeka yeterli veri akışı sağlandığında, bir insanın 1000 saniye içerisinde oluşturabileceği düşünceleri 1 saniye içerisinde oluşturur ve analiz edebilir. Yapay zekanın yeterli veriye erişimi sağlanabildiği takdirde, farklı diller öğrenmesi ve uygun gördüğü her alanda uzmanlaşması mümkün olabilmektedir. İnsan ahlakının ve merhamet duygusunun yapay zekanın en büyük eksikliği olarak görülmektedir. Örnek verecek olursak ölümcül bir hastalığa yakalanmış bireye ailesiyle birlikte zaman geçirmesi ve kendisini mutlu edecek şeyleri yapması önerilir. Fakat yapay zeka bu hastalığa yakalanmış kişilerin gereksiz yere enerji ve oksijen harcadığını belirleyerek hastane yaşamını sonlandırabilir. Bu nedenler ile yeterli veri girişi yapıldığında olası en korkunç senaryonun insanlığı tamamen sonlandırmak olduğu düşünülmektedir.

 

Yapay Zekanın İnsan Hayatına Etkileri

 

Yapay zeka günlük hayatta kullanılmakta ve sağladığı kolaylıklardan faydalanılmaktadır. Yapay zeka teknolojileri ile e-posta uygulamalarımız takvimlerimiz de entegre oluyor ve bize zaman yönetimi konusunda öneriler sunmaktadır. Yapay zeka ile kişisel asistanlar; hayatımızı yönlendirmeye ve şekillendirmeye başlıyor, uyku saatimiz, sağlık verilerimiz, işe gidiş geliş sürelerimiz, sosyal hayatımız ile ihtiyaç ve verimlilik odaklı bir hayata doğru ilerlememizi sağlamaktadır. Yapay zeka teknolojileri evde de akıllı sistemler üzerinden yaşam kalitesini yukarıya taşımaktadır. Yapay zeka; enerji harcamalarımızdan, gıda tüketimine kadar birçok alanda insanlara seçenekler sunmaktadır. Yapay zeka iş hayatında da üretkenlik ve verimlilik konularında kullanıcısının verimliliğini arttırmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu