Aktüel

Toplumsal Sorun Olan Çocuk Evliliği

Çocuk yaşta evlilik kültürel veya dini kaynaklı olarak kimi yerlerde legal kimi yerlerde de illegal şekilde karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde çocuk evliliği 18 yaşını doldurmamış birisiyle yapılan resmi veya gayrı resmi evlilik olarak tanımlanmaktadır. Eski zamanlarda evlilik müessesesi çok ciddiye alınmadığından evlenmenin yasal olarak düzenlenmiş bir yaşı yoktu. Toplumun ve hukukun gelişmesi sonucunda toplumun en önemli faktörlerinden olan aile de dikkate alınmış ve evlilik yasal şartlara tabi kılınmıştır. Bu şartlardan en önemlisi de evlilik yaşıdır. Dünya genelinde kabul gören evlilik yaşı on sekizdir. Bazı özel durumlarda yaşı daha az olanlara da evlenme izni verilebilir. Yasa ile düzenlenen evlilik şartları ve cezalara rağmen çocuk evliliği tamamen ortadan kalkmış değildir.

 

Hangi Hallerde Küçükle Evlenilebilir 

 

Genel olarak on sekiz yaşını doldurmuş olan kimse hiç kimsenin iznine gerek olmadan, kendi iradesi ile evlenebilir. Yani kural olarak on sekiz yaş evlenme ehliyeti kazanmak bakımından tek başına yeterlidir. Ancak on sekiz yaşını doldurmuş olsa dahi, kişi ayırt etme gücünü haiz değilse evlenemez. İlgili Link: İş Yeri Cinsel Taciz De Kadının Hakları

 

On yedi yaşını doldurmuş ve on sekizine girmeyen erkek veya kızların evlenebilmesi için velilerinden izin almak durumundadırlar. Velisi olmayanlar ise kendileri için atanmış vasinin veya vesayet makamının izni ile evlenebilirler. Evliliğin geçerliliği için izin alınması şarttır. Yasaya göre olağanüstü bir hal veya pek önemli bir sebebin varlığı halinde on altı yaşını doldurmuş küçükle hakimin izni ile evlenilebilir. Bu duruma hamilelik hali örnek olarak gösterilebilir. Burada artık veli veya vasinin değil doğrudan hakimin izni aranmaktadır. On altı yaşını doldurmamış küçükle hiçbir şekilde evlenilemez.

 

Çocukla Evlenmenin Cezası 

 

Küçük yaşta evlenmenin doğrudan bir cezası yoktur. Yani bir kimse sırf küçükle evlendi diye cezalandırılmıyor. Genellikle bu durumlarda cinsel istismar suçu üzerinden ceza verilmektedir. Çocuk evlenme vakaları defalarca yargı önüne gelmiştir. Bu tür davalarda çocuğun cinsel istismarı göz önüne alınarak cezalar verilmektedir. Yasal şartlar olmamasına rağmen bir çocukla evlenmiş kimse cinsel istismar suçundan ağır cezalara çarptırılmaktadır. Bu duruma göz yuman veliler de yardım ve yataklıktan cezalandırılmaktadır.

 

Çocuk yaşta evlilik kültürel veya dini kaynaklı olarak kimi yerlerde legal kimi yerlerde de illegal şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu