Sağlık

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın bitkisi, defnegiller ailesinden yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Tarçın ağacı üç yıllık olmasının ardından evlerde tatlılarda, keklerde kullandığımız tarçın bitkisine dönüşmektedir. Ağacın kesilen kısımlarının kurutulmasıyla kabuk tarçın ortaya çıkar. Kabuk tarçının kurutulması ve öğütülmesiyle kolaylıkla marketlerden edinebileceğimiz toz tarçın elde edilir.

 

Tarçın baharat olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra tatlılarda, yemeklerde, şarap ve parfüm yapımında dahi kullanılabilme imkanı olan bir bitkidir. Brezilya, Malezya gibi ülkelerde daha yoğun olarak tarçın üretimi yapılabilmektedir. Tarçının insan vücuduna faydalı birçok etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple çok sık şekilde tüketilmektedir. Yaydığı hoş kokuyla ve faydalarıyla birçok insan tarçını severek tüketmektedir.

 

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır? 

 

İnsan vücuduna birçok yararı olan tarçın bitkisi, çay halinde de tüketilebilmektedir. Tarçın çayı toz yahut kabuk tarçın kullanılarak hazırlanmaktadır. Toz tarçın ile hazırlanan çayın demlenme yöntemi kabuk tarçınla aynıdır. Toz tarçınla hazırlanan tarçın çayı için, 1 tatlı kaşığı toz tarçın kullanılmaktadır. 1 tatlı kaşığı toz tarçın cam ya da porselen bir demliğe koyulur.

 

Üzerine 2 su bardağı kadar kaynamış su eklenerek demlenmeye bırakılır. Kabuk tarçınla yapılan tarçın çayı için ise, yaklaşık 3-4 adet kabuk tarçın kullanılmaktadır. Kabuk tarçınlar yine cam veya porselen bir demliğe konularak üzerine sıcak su ilave edilerek demlenmeye bırakılır. 10 dakika kadar demlenmesi, tarçındaki faydalı mineral ve vitaminler suya geçmesi için yeterli olacaktır. Daha sonra süzülerek tüketilir.

 

Tarçın Çayının Faydaları  

 

Tarçın çayı faydalarıyla bilinen bir çay çeşididir. İnsan vücuduna birçok olumlu etkisi vardır. Tarçın çayı, kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde aktif rol oynar. Mide bulantısını keser. Kusmayı önler. Gaz söktürücü özelliği bulunur. Bu sebeple bağırsaklarda ve midede gaz yüzünden oluşan şişkinlikleri önler.

 

Kolestrol sorunu olan kimseler de tarçın çayını tüketmelidirler. Çünkü tarçın çayı, kolestrol değerlerinin normal seviyeye gelmesine yardımcı olmaktadır. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücudu virüs ve mikroplara karşı koruyucu etkisi vardır. Enfeksiyon önleyici özelliği bulunmaktadır.

 

Tarçın Çayının Yararları 

 

Tarçın çayı hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavi sürecinde aktif rol oynamaktadır. Tarçın çayının diş sağlığına da etkileri vardır. Diş etlerindeki yaralarda ve iltihaplarda iyileştirici rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra diş çürüklerinin oluşmasını engeller.

 

Mikrop ve virüs önleyici etkisiyle oluşmuş olan çürükleri tedavi etmeye yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra tarçın çayı, insan vücudunda insülin hormonunu düzenleyici etkiye de sahiptir. Bu yüzden diyetlerde de sıkça kullanılmaktadır. Özellikle sabah aç karnına içilen 10 dakika demlenmiş tarçın çayı, kilo verme sürecini hızlandırmaktadır. Bağırsaktaki kötü mikropları öldürücü etkisi vardır. Bu sayede kilo vermek için engel teşkil eden bağırsak mikroplarının temizlenmesine yol açmaktadır. Kabuk tarçının yeşil çay gibi antioksidan açısından güçlü çaylarla beraber demlenmesi, yağ yakımını arttıracaktır.

 

Tarçın bitkisi, defnegiller ailesinden yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Tarçın ağacı üç yıllık olmasının ardından evlerde tatlılarda, keklerde kullandığımız tarçın bitkisine dönüşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu