Sağlık

Şok Diyet Nedir Nasıl Uygulanır

Son dönemlerde hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan şok diyet, kısa sürede istenilen forma kavuşmak için ideal bir yöntem olmasının yanı sıra yan etkileri de oldukça fazla olan bir diyet çeşididir. Şok diyetler genellikle üç ile yedi gün arasında sürmektedir ve her uzmana göre değiştiği gibi her uygulayan kişide de farklı etkiler göstermekte olan hızlı bir kilo verme yöntemidir.

 

Şok diyet uygulayanlar genellikle çok güzel sonuçlar alsa da şok diyet programı bittiğinde çoğunlukla eski kiloya geri dönüş yapılmaktadır. Ancak şok diyet uygulamasının ardından eski alışkanlıklardan vazgeçilip, daha dengeli bir beslenme alışkanlığı edinilebilirse kalıcı ve hızlı bir zayıflama etkisi görülebilmektedir. Ayrıca uygulanan şok diyetin spor ile desteklenmesi ise diyetin verimini en az iki kat arttırmaktadır.

 

Şok Diyet Nasıl Uygulanır?

 

Şok diyet uygulanırken, normalde yenilenden çok daha az yemek tüketileceği için vücutta bulunan yağların da enerjiye dönüştürülmesi neticesinde hızlı bir şekilde kilo verilmektedir. Yedi gün boyunca şok diyetin uygulanmasının ardından verilen kilodan daha fazla kilo verebilmek için bir ay ya da 45 gün bekleyerek, yeniden şok diyet uygulanabilmektedir.

 

Şok diyet uygulamanın vücudun olağan dengesini hızlı bir biçimde etkileyecek olması nedeni ile şok diyete başlamadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Ayrıca şok diyet uygulanırken, günlük otuz dakika tempolu yürüyüş yapılması ya da her gün spor yapılması önerilmektedir.

 

Üç Günde Beş Kilo Verdiren Şok Diyet

 

Bu şok diyetin üç gün yapılması gerekmektedir ve üç gün uygulanmasının ardından tekrar uygulayabilmek için iki ay beklenmelidir. Öncelikle üç günde beş kilo verdiren bu şok diyet için üç gün boyunca üçer litre su tüketilmesine özen gösterilmeli, günlük otuz dakika koşu yapılmalı ve üç gün boyunca aynı listeyi uygulamaya dikkat edilmelidir.

 

Üç günde beş kilo verdiren şok diyetin sabah programında yarım bardak ılık su ve içerisine yarım limon suyu sıkılarak, aç karnına içilir ve ardından bir bardak şekersiz çay, kahve ya da bitki çayı içilebilir. Ayrıca bir yaprak marul, bir adet salatalık, iki adet yumurta, yarım demet roka ve yarım demet maydanoz yine sabah tüketilmesi gereken besinlerdir.

 

Bu şok diyetin ara öğününde sadece bir yeşil elma tüketilebilmektedir. Öğle yemeğinde ise bir kase yağsız çorba, bir kase yoğurt, istenildiği kadar yeşillik ve bir adet salatalık tüketilebilmektedir. Akşam öğününde ise bir kase yoğurt, bir adet elma ve bir kase yağsız çorba tüketilmelidir.

 

Şok Patates Diyeti

 

Patates diyeti yedi gün uygulanabilse de yedi günden fazla uygulanması tavsiye edilmemektedir.  Şok patates diyeti sırasında bol su tüketmeye ve günlük en az 45 dakikalık yürüyüşler yapmaya özen gösterilmelidir. Detoks olarak da tercih edilebilen patates diyeti uygulamasının ardından mutlaka diyete bir ay ara verilmelidir. Çünkü bu tarz şok diyetlerin uzun süreli uygulanması çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden mutlaka kısa süreli uygulanmalı ve bir aydan az olmamak koşulu ile arar verilmelidir.

 

Şok patates diyetinin ilk gününde kahvaltıda bir adet haşlanmış patates ve dört yemek kaşığı yoğurt tüketilmelidir. Öğlen yemeği de kahvaltı ile aynı olacak şekilde tüketilmeli ve akşam yemeğinde ise yoğurt sekiz kaşığa çıkarılarak yine bir adet haşlanmış patates tüketilmelidir. Diyet programının ikinci gününde yalnızca sabah kahvaltısında patates tüketilmeyerek dört kaşık yoğurt tüketilmeli ve üçüncü günün akşam öğününde patates tüketilmeyerek dört kaşık yoğurt tüketilmelidir. İkinci ve üçüncü günün farklılığı dışında diyet program öğünleri birinci gün ile aynıdır. Ancak bu şok diyeti uygularken diyet programına sadık kalmaya özen göstermeli ve üç günden fazla uygulamamaya dikkat edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu