Aktüel

Şıra Nasıl Yapılır?

Günümüzde genellikle Bursa tarafında yapılan içeceklerden olan şıra Osmanlı Mutfağı’nın da vazgeçilmez tatlarından biridir. Şıra nasıl yapılır sorusu da en fazla gündemde olan sorulardan biridir. Üzüm kullanılarak elde edilen bu içeceğin yapımı da basit bir işlemdir. İçeriğinde farklı bir bitki de bulundurmaz.

 

Yalnızca üzümün mayalanması sonucu ile elde edilir. Genellikle siyah üzümden yapılan şıra çok nadir de olsa elmadan da yapılabilir. Günümüzde içilen bazı içeceklerde katkı maddesi bulunurken şıranın içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Mayalama işlemi esnasında kendi aromasını kendisi katar. Yapım aşaması yalnızca birkaç gün bekleyerek devam eder. Üzümün mayalanması için 2-3 gün beklemeniz gereklidir.

 

Şıranın Faydaları Nelerdir?

 

En sık sorulan şıra nasıl yapılır sorusunun yanı sıra en merak edilen konulardan biri de şıranın faydalarıdır. Birçok konuda faydası olan şırayı istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Özellikle sağlık açısından en faydalı içecekler arasında yer alır. İçeriğinde bulunan vitamin miktarında dolayı vücudunuzdaki vitamin oranını karşılar. Yaz aylarında soğuk içim şeklinde vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur.

 

Üzüm antioksidan içeren bir meyve olduğundan dolayı vücudunuzdaki zehirli toksinleri atmanıza da yardımcı olur. Vücudunuzdaki ödemi atmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan A, B1 ve B2 vitaminleri sayesinde vücudunuza enerji depolanmasını sağlar. Sindirim sistemine de oldukça faydaları olan bu içeceği her yaştaki bireyler istediği zaman gönül rahatlığı ile tüketebilir.

 

İlgili Link: Tarçın Çayının Faydaları

 

Şıranın Yapım Aşaması

 

Şıra yapacak olan kişilerin şıra nasıl yapılır sorusunun yapım aşamaları şeklinde merak edilir. İlk olarak yaş siyah üzümleri güzelce bol su ile yıkamanız gereklidir. Güzelce yıkanmış olan üzümleri şişmeleri için suda bekletmelisiniz. Şişmiş olan üzümleri blender yardımı ile geçirmeniz gerekir.

 

Blendırdan geçen üzümler şıra için hazırdır. Ardından geniş bir kaba boşaltarak üzerine su ilave ettikten sonra  bir çarşaf yardımı ile örtmeniz gerekir. Ardından üzümlerin mayalanma işlemi için üzeri örtülü bir şekilde ortalama 3 gün beklemeniz gerekir. Üzerini açtığınız şırada eğer kabarcıklanma var ise şıra olmuş demektir. Süzdükten 2 gün sonra istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Yaz ve kış mevsimlerinde şifalı bir içecek olacaktır.

 

Günümüzde genellikle Bursa tarafında yapılan içeceklerden olan şıra Osmanlı Mutfağı’nın da vazgeçilmez tatlarından biridir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu