Güzellik

Saçta Kepeklenme Neden Olur

Saç bakımı en az cilt bakımı ve el ayak bakımı kadar önem taşıyan bir durumdur. Ancak saçlara yeterli derecede özen gösterilmediği takdirde ortaya sık sık saçta kepeklenme neden olur ve benzeri sorular atılır. Saçların durumuna ve türüne uygun ürünler kullanılmadığı takdirde, saçlar çok az aralıklarla ya da çok sık aralıklarla yıkandığı takdirde, özellikle de saçlar çok sıcak ya da çok soğuk suyla yıkandığı takdirde saçlarda kepeklenmeler meydana gelmeye başlar. Saçların kök kısmında ve kafa derisinde meydana gelen kepekler hem erkeklerin hem de kadınların gerçek manada kabusu oluyor. Kafa derisinde pul pul dökülme olarak adlandırılan kepeklenme en özel anlarınızı dahi kabusa çevirebilir. Kepeklenmenin birden fazla sebebi vardır.

 

 

Saçlarda Kepeklenme Sık Yıkamadan Meydana Gelir 

 

Saçta kepeklenme neden olur sorusu hem erkekler hem de kadınlar tarafından sık sık merak edilen sorular arasındadır. Saç derisinde meydana gelen kepeklenmenin en büyük sebeplerinden birisi saç derisini çok şık aralıklarla yıkamaktır.  Saçları haftada en az 2 en fazla 4 kez yıkamak gerekir. 2’den az ya da 4’ten fazla yıkandığı takdirde saç derisinde dökülmeler meydana gelmeye başlar ve kepek olarak adlandırılır. Kepeklenmeler kısa saçlarda da uzun saçlarda da meydana gelebilir. Yağlı saçlarda, kuru saçlarda, dökülme olan saçlarda da kepeklenmeler meydana gelebilir. Bu durumda saçlara özel bakımların yapılması ve uygun ürünlerin kullanılması gerekir.

 

Yanlış Şampuan Kullanımı Kepeklenmeye Sebep Olur

 

Uzun ya da kısa saçlarda sık sık meydana gelen kepeklenmenin en temel sebeplerinden birisi de yanlış şampuan kullanımı ya da sık sık şampuan kullanımında çeşit değiştirmektir. Saçta kepeklenme neden olur sorusuna en çok verilen yanıtlardan birisi şampuan kullanımıdır. Eğer şampuanınızı sürekli olarak değiştiriyorsanız, saçlarınızda kepeklenme olması an meselesidir. Eğer şampuan türü olarak saçlarınıza uygun olmayan bir şampuan kullanıyorsanız da kısa sürede saç diplerine kepeklenme meydana gelir. Bu nedenle kepeklenmeyi engellemek adına mutlaka doğru şampuan türünü tercih etmeli ve mutlaka doğru şekilde saç kremi uygulamanız gerekir. Saç kremlerinizi de saç diplerine uygulamamaya özen göstermelisiniz.

 

Dengesiz Beslenme Kepeklenmeye Neden Olur

 

Yanlış saç yıkama ve yanlış ürün kullanımı sonucunda meydana gelen kepeklenme, dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda da meydana gelebilir. Tükettiğiniz besinlerde fazla yağ olması ve yeterli miktarda vitamin ve mineral olmaması durumunda saç diplerinde kepeklenmeler başlar.  Düzenli olarak günde en az 2.5 litre su tüketilmediği takdirde de saç diplerinde kuruluk başlar ve dökülmeler meydana gelir. Hem düzenli ve dengeli beslenmeye devam ettiğinizde hem de saçlarınıza doğru bakımı yaptığınızda kepeklenmeden kurtulabilirsiniz. Doğal kepek karşıtı maskeler yapabilir ve saç diplerine doğal yağlarla masaj yaparak da kepeklenmeden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

 

Saç bakımı en az cilt bakımı ve el ayak bakımı kadar önem taşıyan bir durumdur. Ancak saçlara yeterli derecede özen gösterilmediği takdirde ortaya sık sık saçta kepeklenme neden olur ve benzeri sorular atılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu