Sağlık

Rifampisin Yan Etkileri

İnsan bedeni de dönem dönem değişik sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bu durumlarda da çok farklı hastalığın ne olduğuna ve seyrine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanıyor. Erkek ya da kadın fark etmeksizin  kimi insanlarda görülen halk arasında verem olarak adlandırılan tüberküloz hastalığıdır.

 

Akciğerlerde yaşanan bir enfeksiyon olan verem zamanında doğru bir biçimde tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlara da yol açabilir. İş de bu hastalığın tedavisinde en etkin kullanıcıdan yöntemlerden bir tanesi de Rifampisin ile ilaç tedavisidir. Her ilacın olduğu gibi Rifampisin yan etkileri de görülebilen bir ilaçtır. Doğru ve düzgün kullanılsa bile kimi zaman yan etkileri ortaya çıkabilmektedir.

 

Bu ilacın yan etkileri de sıklıkla görülmesi muhtemel yan etkiler ve nadiren görülen yan etkiler olarak iki ana başlıkta toplanıyor.

 

 

Sıklıkla Görülen Yan Etkileri 

 

Rifampisin kullananlarda görülebilen yan etkiler firma tarafından şu şekilde özetlenebilir: İlaç ilk defa kullanılmaya başladığı zaman eklem ağrıları, halsizlik, baş ağrısı ve ateş görülebilir. Lakin bu belirtilen ilk saat içinde herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden kaybolur. Bu bir adaptasyon sürecidir.

 

İlacın Nadiren Görülen Yan Etkileri 

 

Bu ilacın nadiren de olsa görülen yan etkilerinin başında deri reaksiyonları geliyor. Yine aşırı hassas olan bünyelerde kusma, iştahsızlık, bulantı, az da olsa karın ağrısı kadın erkek fark etmeksizin görülebilir. Burun kanamaları görülür ise durum ciddi düzeyde olarak algılanır ve ilacın hemen kesilmesi gerekir. Böylesi durumda hemen doktora başvuru yapmak gerekir.

 

Çok görülen durum olmamakla birlikte böbrek yetmezliği, kansızlık gibi sorunlar da ilacın nadir görülen yan etkileri arasındadır. Yapılan klinik deneylerde ayrıca yüz hastanın birinde ilaç kullandığı sürece sarılık görülmüş ama ilaç bitiminde bu durum ortadan tamamen kalkmıştır.

 

Akciğerlerde yaşanan bir enfeksiyon olan verem zamanında doğru bir biçimde tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlara da yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu