Sağlık

Ramazanda Baş Ağrısı

Ramazan ayı oruç tutanların uzun süren açlık ve susuzluk yaşaması düşen kan şekeriyle birlikte baş ağrılarına da sebep olmaktadır. Beslenmeye dikkat edilmesi ve uyku düzeninin aksatılmaması çok önemlidir.  Su tüketimini arttırmak ve ilaçların sahur ve iftar saatlerine göre düzenlemek alınacak en iyi önlemdir.

 

Baş ağrısı günlük yaşantıyı olumsuz etkilerken, yaşam kalitesini düşürmektedir. Baş ağrısı hemen hemen her insanın deneyimlediği zamanı, süresi, yeri, sıklığı kişiden kişiye sebepten sebebe farklılık göstermektedir. Nedenleri ve altta yatan sorunun tespiti çok önemlidir. Bu nedenleri beslenme düzeninin değişimi, açlık, stres, uyku dengesizliği, hipoglisemi atakları, sıvı alımının azalması, işlenmiş katkılı gıda tüketimi, parfüm kullanımı gibi sayısı artan sorunlar dizisi olarak devam ettirebiliriz.

 

Oruç tutarak oluşan beslenme düzeni değişikliği, uzun süre yaşanan açlık ve susuzluk, kafeinde azalma baş ağrısı nedenlerinin temelinde düşünülebilir. Baş ağrıları incelendiğinde gerilim tipi baş ağrısı, migren gibi çeşitleri orucun etkisiyle kendini gösterecek ataklara hazır olunmalıdır. Migren tipi baş ağrısı ramazan ayında sık ve şiddetli ataklarla kendini gösterir. Ayda 1-2 kez atak geçiren bir hasta atak ve ilaç tedavisini sahur ve iftar vaktine göre ayarlamalıdır. Biraz daha tedbirli olup, orucunu tutmaya devam edebilir.

 

Oruçluyken Baş Ağrısı Nasıl Geçer?  

 

Hafif ve orta şiddette baş ağrısı atağı geçiren kişilerin ramazan ayını rahat geçirebilmeleri için yapılacakları şöyle özetleyebiliriz.

 

  • Sıvı tüketimi iftardan sahura düzenli olarak planlanmalıdır.
  • Asitli ve hazır içecekleri tüketmemeli
  • Tüketilen tuz miktarı susuzluğa sebep olacağından çok önemlidir. Dikkatli davranılmalıdır.
  • Daha uzun süre tokluk hissi verecek besleyiciliği yüksek, sağlıklı, lifli gıdalar ön planda tercih edilmelidir.
  • Uyku düzensizliğini baş ağrılarını tetikleyeceği için gün içerisinde mümkün olduğunca karanlık odada kısa uyku molaları verilmelidir.
  • Nefes egzersizleri dokulara oksijen ulaştırmak adına çok değerlidir. Kas gevşetmek içinde bu egzersizleri kullanmakta fayda vardır.
  • Düzenli kullanılan ilaçlar ihmal edilmemeli sahur ve iftar vakitlerine göre ayarlanmalıdır.
  • Atak sayısı ve ağrı şiddeti fazla ise bulantılar meydana geliyorsa oruç planını tekrar düşünmekte doktora başvurmakta fayda vardır.

 

Ramazan ayı oruç tutanların uzun süren açlık ve susuzluk yaşaması düşen kan şekeriyle birlikte baş ağrılarına da sebep olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu