Sağlık

Psikolog Seçimi

Kişiler hayatları boyunca bazı mutsuz olaylar, travmalar yaşarlar. Bu gibi durumlarda arkadaştan, dosttan ziyade profesyonel bir destek almak, sorunlarını konuşarak çözmek ve kalıcı rahatlama hissi isterler. Profesyonel destek almak için kişiler uzman bir psikolog eşliğinde yapılan seanslara katılıp durumu anlatırlar. Bu bağlamda görüşme yapacakları kişilerde danışmanlarda dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Verimli sonuçlar alıp, sorunlarına kalıcı çözümler için kendilerine en uygun psikoloğu bulmaları için iyi araştırma yapmaları gereklidir. Karşılıklı soru işaretleri oluşmaması adına psikolog ile görüşme sağlayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

 

 

Eğitim Ve Uzmanlık Durumu 

 

Bir psikolog ile danışmanlık süreci başlamadan önce eğitim durumu ve uzmanlık alanını araştırmanız ve danışmana sorular yönelterek diploma bilgilerini öğrenmeniz gereklidir. Lisans ya da yüksek lisans diplomalarını göstermesi konusunda ısrarcı olun ve seanslara başlamadan önce mutlaka göstermesini sağlayın. Piyasada bulunan dolandırıcılar diplomaları olmadan insanları kandırıp iyi niyetlerini kullanmakta ve seanslar sonucunda herhangi bir verim alımı olmamaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek için soru sormaktan çekinmeyin. Rahatlıkla diplomalarını gösterip uzmanlık alanlarını size kanıtlayabiliyorsa güven ilişkisi içerisinde seanslarınıza başlayabilirsiniz. Psikolog alanında uzman ve psikoloji alanında tam donanıma sahiptir.

 

Terapi Ve Danışmanlık Süreci 

 

Psikoloğun terapi ve danışmanlık süreci boyunca nasıl bir yol izlediği önem taşır. Terapi ve danışmanlık seanslarında sizlere nasıl bir yöntem uygulayacağını ve şimdiye kadar olan hastalarına nasıl tedavi uyguladığı ile ilgili sorular yöneltin. Bir psikolog arkadaşınız, aileniz ve yakın çevrenizden biri gibi konuşmamalıdır. Profesyonel bir şekilde yaklaşıp yakınlarınızdan farklı bir dille hitap etmelidir. Öğütler vermemeli ve iğneleyici yaklaşımlarla sizi rahatsız etmemelidir. Objektif bir yaklaşımla sizlere doğruyu ve yanlış olanı söylemeli, ailenizdeki kişiler gibi sizi kırmaktan çekinmemelidir.

 

Ekonomik Duruma Uygunluğu 

 

Kişiler seanslara başlamadan önce ücretleri hakkında iyi bir araştırma yapmalıdır. Uygun psikoloğu bulduktan sonra ne önemli kriter olan ücret kriteri her danışmanda farklıdır. Seanslar danışana göre uzayıp farklı yöntemler uygulanması şeklimde değişiklik gösterecektir. Bu gibi durumlarda uzaması gereken seanslarınız için ek ücret talep edilebilir ve sizin bu konudaki bütçenizi kontrol etmeniz gerekir. Seansların öncesinde bu durumları bir nebze de olsa netleştirmek her iki tarafında mağdur olmasının önüne geçecektir. Psikolog ücret konusunda önden bilgilendirme yaparak durumu danışanına uygun hale getirerek mağdur olmasının önüne geçmektedir.

 

Terapi Metodları 

 

Terapi seansları online ya da yüz yüze fark etmeden ilk telefonla başlar. Telefonda alınan ön bilgi ve güven hissiyle kişi terapiye ikna olur. Terapi seanslarının nasıl uygulanacağı ve danışmanın bu konudaki uzmanlıkları devreye girer. Danışman hangi metodlarda uzman ve hastalarına nasıl bir yaklaşım kullanarak süreci devam ettiriyor önceden bilgilenmek en sağlıklı yoldur. Her psikolog her yaklaşım konusunda uzman değildir ve size en uygun olan yaklaşımı seçmesi gereklidir. Rahatsız olduğunuz durumları açık açık konuşabiliyor olmanız önemlidir. Tavsiyelerde bulunmadan ve durumunuza yorum yapmadan dinlemesi sizin daha rahat konuşmanızı sağlayacaktır. Bu gibi durumlara dikkat ederek seçeceğiniz psikolog kısa sürede yaşamış olduğunuz durumu düzeltmeye yardımcı olacak ve tekrar yaşanmaması için bakış açınızı değiştirecektir.

 

Kişiler hayatları boyunca bazı mutsuz olaylar, travmalar yaşarlar. Bu gibi durumlarda arkadaştan, dosttan ziyade profesyonel bir destek almak, sorunlarını konuşarak çözmek ve kalıcı rahatlama hissi isterler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu