Dekorasyon

Pratik Fikirlerle Daha Kullanışlı Mutfaklar

Mutfaklar, son zamanlarda evlerin oturma alanları gibi en çok tercih edilen yaşam alanları içerisindedir. Evin her alanını kullanmak son derece önem taşımaktadır. Mutfaklar da sıcak ve sevimli atmosferi ile her zaman keyifle oturulacak yerler içerisindedir. Yemek yapılan bu alan aynı zamanda ailecek oturulan alanlar içerisinde de tercih edilecek mekânlardır. Mutfakları büyük olanlar için, aynı zamanda misafirlerin de ağırlandığı yerlerdir. Yemek yapımı sonrası, mutfaklarda uygun büyüklükte konulacak masa etrafında aile ve yakınlar rahatlıkla ağırlanabilecektir. Mutfakları küçük olanlar için de portatif masalar ile bu sorun çözülmüş olacaktır. Bunun için uzman kuruluşlardan da fikir alınabilir. Son dönemlerde küçük mutfakları olduğundan daha verimli ve yüksek kapasiteli kullanıma yönlendiren mimari fikirler de mevcuttur.

 

Mutfaklarda Uygun Alanlar Yaratmak 

 

Mutfaklarda kullanılmayan bazı alanlar yer alır. Bunları daha verimli hale getirmek için bazı iç mimari tasarımlar mevcuttur. Özellikle, duvarlar mutfaklar için askılık olarak kullanılacak alanlardır. Duvarlara yapılacak şık raflar ve askılar hem dekoratif bir hava sunacak hem de pek çok eşyanın saklanması için uygun alanlar olacaktır. Mutfak askılarında ferforje tasarımlar da son derece şık duracaktır. Fincan ve servis kaşıklarının asılması ile mutfaklarda önemli bir şekilde alan yaratacaklardır. Askıların mutfak duvarlarına kattığı şıklık ta başlı başına tercih sebebi olacaktır. Beyaz eşya konulamayacak kadar dar köşeler de ufak mutfak dolapları için idealdir. Bu alanlar kiler maksatlı da kullanılabilecektir. İlgili Link: Duvar Kaplama Trendleri

 

Dar Alanlarda Şık Çözümler 

 

Mutfakları yaşam alanı haline getirmek isteyenler için en önemli sorunlardan biri de mutfakların oldukça dar olmasıdır. Dar mutfaklar için önerilen, mutfaklar için ortada servis masasının bulunmasıdır. Gerektiğinde yemek masası olarak kullanılan bu alanlar, servis yapmak için de eşyaların ve tabakların toplandığı alanlar olarak son derece önemli işlevleri olacaktır. Alan darlığında mutfakları en verimli hale getirecek çözüm önerilerinden biri de mutfağın şekline göre yapılan yekpare tezgahlardır. L ya da U biçiminde yapılacak mutfak tezgahları oldukça fonksiyonel olacaktır. Dar mutfaklar için açılıp kapanan masalar da önemli bir yere sahiptir.

 

Mutfaklar, son zamanlarda evlerin oturma alanları gibi en çok tercih edilen yaşam alanları içerisindedir. Evin her alanını kullanmak son derece önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu