Aktüel

Netflix Belgesellerini İzleyicilerine YouTube’da Ücretsiz Sundu

Bildiğiniz üzere tüm dünyada popüler olan internet üzerinden sayısız film, dizi ve belgesel izleyebileceğiniz uygulama olan Netflix geçtiğimiz günlerde aralarında Gezegenimiz ve Bebekler gibi oldukça beğeni alan yapımlarının da bulunduğu bazı doğa ve bilim belgesellerini YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak sunmaya başladı.

 

Netflix normalde eğitim amacıyla yapıldığı için öğretmenlerin, belgesellerini birçok derste öğrencilere izletmesine izin veriyor. Ancak malumunuz Corona Virüs nedeniyle okulların uzun bir süreliğine kapanmasından dolayı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmaması adına uzaktan eğitim döneminin başladığı bu zamanda şirket, öğretmenlerin derslerde kullandığı bu belgeselleri YouTube’a getirerek öğretmenlere yardımcı oluyor. Bu vesileyle öğretmenler, öğrencilerin Netflix aboneliği olup olmamasına bakılmaksızın onlara aynı okul döneminde olduğu gibi bu belgeselleri izletme fırsatı buluyor. İlgili Link: Apple Mağazalarını Açmaya Başlıyor

 

Şirketin bu hamlesi üzerine konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Her yapımın hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından kullanılabilecek eğitim kaynakları da vardır.” ifadesi yer aldı.“Ve bu yapımların arkasındaki içerik oluşturucular ile birlikte öğrenciler için Soru-Cevap yapacağız, böylelikle öğrenciler bu yapımlarla ilgili ilk elden bilgi edinebilirler.”

 

Netflix’in YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak izlemeye sunduğu belgeseller arasında 13. Madde (13th), Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract), Bebekler (Babies), Mercan Peşinde (Chasing Coral), Explained, Knock Down the House, Gezegenimiz (Our Planet), Period. End of a Sentence, Beyaz Kasklılar (The White Helmets) ve Zion yapımları bulunuyor.

 

Ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu belgesellerin konuları çok çeşitli. Bazılar doğa ile ilgiliyken bazılarıysa çoğunlukla yoksulluk, sistemin adaletsiz tarafları gibi sosyal konularla ilgili yapımlar. İzlemekle kalmayıp eğitim dokümanlarını görmek isteyen kullanıcılar için bütün belgesellerin eğitim dokümanlarına Netflix’in kendine ait bloğu üzerinden ulaşılabiliyor.

 

 

En çok merak edilen konu ise Türkçe dil desteğinin gelip gelmeyeceği. Türkiye’de de öğretmenler tarafından sıkça kullanılan bir bilgi aktarımı olan öğrencilere belgesel izletme yolu, Türkçe alt yazı olmadıktan sonra pek kullanışlı olmayabilir gözüküyor. Sebebi ise belgesellerin şu an yalnızca İngilizce olarak sunulması. Netflix bloğunda en yakın zamanda yaklaşık 12 tane dil için alt yazı desteğinin geleceğini bildirdi. Fakat şirket hangi diller için alt yazı geleceğini belirtmedi. Bu sebeple Türkçe alt yazı desteğinin gelip gelmeyeceği merak konusu. Eğer gelmez ise alternatif bir yol olarak YouTube’un alt yazı özelliğinden de faydalanabilinir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu