Aktüel

Kripto Para Nedir Ne İşe Yarar

İnternetin devletsiz veya bankasız para birimi olan kripto paralar yani Bitcoinler, tüm dünyada geçerli olan yatırımcı sayısı ve değerini artırmaktadır. Bu konuda değer artırımına devam ettirecek mi yoksa düşürecek mi çok fazla bilinmemektedir. Uzmanlar zengin de edebilir batırabilir de diye yorumlar da bulunabilmektedirler. Kripto Para Nedir? Bitcoin olarak adlandırılan bu paralar, dijital ortamlarda yani gerçekte aslında var olmayan sanal bir para birimi olarak ifade edilebilmektedir. Bitcoin yasalarla tam desteklenmediğini unutmamalısınız. Bu para için değeri daha fazla artacak diyen ülkeler bulunmaktadır.

 

Kripto Paralar Ülkelerin Yaklaşımı 

 

Kripto paralar için bazı büyük devletlerin de uyarıları bulunmaktadır. Örneğin; Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa Merkez bankaları Bu paralar için ciddi uyarılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ise Bitcoin gibi paraların resmi veya özel kurumlar tarafından ihraç edilmediğini ve güvence verilmeyen bir sanal para birimi olduğunu aynı zamanda bu tarz paralarla ilgili Türkiye’de herhangi bir düzenlemenin olmadığını belirtmektedir. Kripto Para Ne İşe Yarar? Şeklinde çok fazla soru vardır. Diğer bir unsur ise, sanal paraları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istenmesidir. Bu istek doğrultusunda finansal olarak istikrara gidilebileceğine inanılmaktadır.

 

Kripto Para Ne İşe Yarar? 

 

Bitcoinler, enflasyon riski çok düşük olduğu için genellikle tercih edilen sanal paralardır. Sonu olan bir sistem olarak da ifade edilebilmektedir. Maksimum olarak 21 milyon adet Bitcoin üretilebilmektedir. Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarar?  Diyenler için, Bitcoin olarak adlandırılan bu kripto paraların genellikle sembolleri vardır. Kısaltma olarak ise, BTC İle kısaltılan kısaltmaları vardır. Herhangi bir merkez Bankası’nın, resmi kuruluş ve benzeri ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olarak nitelendirilebilmektedir. Bu paralar yatırım amacıyla kullanılabilmektedir. Altın ve gümüşe benzer şekilde tükenecek ve daha fazla üretilmeyecek maden gibi tasarlanması sağlanmıştır. Bu paralar genellikle alım satım yoluyla el değiştirmektedir. Bunun yanı sıra bu paraların artmasıyla Bitcoin madenciliği yapılmaya başlanmıştır. Altın madeninin doğadan çıkarılmasına benzeyen bu yöntem, karmaşık bir yöntem olarak da ifade edilebilir.

 

İnternetin devletsiz veya bankasız para birimi olan kripto paralar yani Bitcoinler, tüm dünyada geçerli olan yatırımcı sayısı ve değerini artırmaktadır. Bu konuda değer artırımına devam ettirecek mi yoksa düşürecek mi çok fazla bilinmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu