Aktüel

Kars Yöresel Yemekleri

Her bölgenin kendisine ait olan bazı yöresel yemekleri vardır. Bu yemekler bazı yerlerde hiç tercih edilmez iken farklı şehirler de ise çok sevilir. Bu tamamen damak zevki ile alakalıdır. Doğu bölgeleri genellikle et üzerine yemeklerini yaparken, batı kısımlar sebze ve hamur işi gibi yemekler ile ön plana çıkmaktadır.

Hamur işi ve Sebzelerin Birleşimi Yemek Çeşitleri

Kars bölgesinde o kadar çok yemek çeşidi vardır ki tarih olarak her birini vermek mümkün değildir. Yemek tarifleri arasında en çok tercih edilen tarifleri sizin için seçip derledik.  Kars yöresel yemekleri sırası ile şu şekildedir.

Hengel

İnce açılan hamur üzerine serpilen kavrulmuş soğan ile yapılan bu yemek Kars’ın en çok sevilen yemekleri arasında yer almaktadır.

Kars Ketesi

Su,tuz, süt ve un ile yapılan kete çeşitlerinden biridir. Her yörede farklı olarak sunum yapılmaktadır. Tatlı ya da tuzlu olabilir.

Kars Kazı Ve Pilavı

Kaz Kars ile özleşmiş olan bir hayvandır. Hem çok sağlıklı hem de çok lezzetli olan kaz eti yanında pilav servis edilir.

Haşıl

Bulgur üzerine servis edilen sarımsaklı yoğurt ile genellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan Hışıl tereyağı ile de harika bir lezzet yaşatır.

Kars Yemek

Hörre Çorbası

Un, salça ve tereyağı ile hazırlanan kış aylarında en çok tercih edilen çorba çeşitlerinden biridir. Karabiber ve pul biber ile de yenebilir.

Kars Gravyeri

Kars Kaşarı anlamına gelen gravyer, üçgen kesimi ve delikli yapısı ile harika bir görsel şölen sağlıyor. Her yemekte rahatlıkla kullanılan bu kaşar aynı zamanda şehrin en yöresel ürünlerindendir.

Kars Böreği

Bu böreği diğerlerinden ayıran tek özelliği Kars gravyerinden yapılmış olmasıdır. Bu gravyer böreğe bambaşka bir tat verir.

Feselli

İçine bolca sürülen yağ ile el açması yufkanın ocakta pişirilmesi ile yapılan hamur işi yemeklerinden biridir. Genellikle kahvaltılarda yenir.

Sarı Yağ

Sarı yağ tereyağının sürekli kaynatılarak süt ve köpükten ayrılmış sade haline denmektedir. Yemeklerde kullanılır. Konserve olarak satılır.

Kars Lezzet

Kesme Aşı

İçerisinde mercimek ve ince erişte hamurları ile yapılan doyurucu ve besleyici yemeklerden biridir.

Sinor

El ile açılan yufkanın tekerlek şekli verilmesi ve tepsi ile fırınlanması ile yapılır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yenir.

Piti Kebabı

Haşlanan nohut ile kuşbaşı etinin bir araya getirilerek fırınlandığı tepsi yemeğidir. Alt kısımlarına ince kesilmiş yufka serilir. Üzerine yoğurt dökülür.

Kaynak ; https://www.karshaber.com.tr

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu