Sağlık

Kadınlar Kas Yapabilir Mi

Kadın bedenin yapısında  %24 ile %26 oran yapısında kas yapısı bulunmaktadır. Bu yüzdelik oranlarında erkeklerde genel olarak %40 ve üzerindedir. Bununla beraber kadınların kas oranı, erkeklere göre az olsa bile belirli bir çalışma periyoduna göre kadınlar kas kütlelerini düzeltebilirler. Kadınlar kas kütlelerini geliştirirken, erkeklere nazaran biraz daha zorlanabilir. Bununla beraber kadınlar bunu doğru bir çalışma yapısına göre daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirler. Kas kütlesini geliştirmek isteyen kadınlar, çeşitli planlamalarla kolay bir şekilde kas yapılarını geliştirebilirler. Bir kadın birçok farklı sebepten kaslarını geliştirebilir ve bununla beraber sadece vücut geliştirme uzmanı olmak içinde bu yöntemleri tercih edebilirler.

 

Kadınlar Kolay Bir Şekilde Nasıl Kas Yapabilir? 

 

Kadınlar sadece kilo vermek için, spor yapmak istemeyebilir. Fakat kadınlar fit görünmek için ve formda olmak içinde düzenli olarak spor yaparak fiziksel görüntülerini düzeltebilirler. Günlük performansını iyi bir şekilde yaşamak isteyen ve kas kütlesini çoğaltmak isteyen kişiler belirli rotaları izleyerek kolay bir şekilde kas yapabilirler. Kas geliştirmek, sadece ağırlık çalışmayla olmaz. Kişiler farklı seçeneklerle de, kas kütlelerini arttırabilirler. Kadınların kas kütlesini geliştirmesi için izlemesi gereken yollar ise şu şekildedir;

 

  • Düzenli egzersiz.
  • Rutin ve sağlıklı beslenme.
  • Düzenli alışkanlıklar.

 

Düzenli Egzersizle Kas Kütlenizi Arttırın 

 

Egzersizin sürekli olarak düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Düzensiz olarak yapılan egzersizler, kas kütlenizi geliştirmenize yardımcı olmayacaktır. Kaslarınızı geliştirmek için sürekli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir ve bununla beraber bağlarınızı da güçlendirmeniz bu durum için oldukça önemlidir. Rutin olarak tek bir egzersiz üzerinden gitmek, bütün kaslarınızı çalıştırılmayacaktır. Zira sürekli olarak yapılan, egzersiz vücudu aynı zorluğa alıştırır. Bunun için sürekli olarak farklı ve daha ağır antrenman düzenlemelerine geçmeniz daha faydalı olacaktır. Egzersizleriniz sırasında, sürekli olarak ağırlık kaldırın. Bununla beraber egzersizin başlangıç anında, ağırlık çalışmaya muhakkak önem verin. Kardiyo ve benzeri güçlendirme egzersizleri de kas yapmanızda sizin için daha faydalı olacaktır.

 

Rutin ve Sağlıklı Beslenme 

 

Rutin ve sağlıklı beslenme sizin bütün protein ihtiyacınızı rahat bir şekilde karşılayacaktır. Bununla beraber spordan önce muhakkak protein alımı yapmanız gerekmektedir. Ortalama bir saat önceden, protein bazlı içecekler tüketerek, kas yapısını harekete geçirebilirsiniz. Kesinlikle spordan önce aç karnına, spor yapmayın. Amino asit grubu, kas liflerini harekete geçirerek daha çok büyümesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber gün içerisinde, doğal protein tüketerek de bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

 

Düzenli Alışkanlıklar 

 

Güzel bir şekilde dinlenmek, özellikle spordan sonra kasların rahatlamasına ve iyi bir şekilde düzelmesine yardımcı olacak en büyük etkendir. Bunun için öncelikle iyi bir şekilde dinlediğinize emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda da su içmeyi hayatınızın, önemli bir noktasına koymanız gerekmektedir. Rutin bir şekilde sıvı tüketimi, kasların daha iyi gelişmesine yardımcı olmakla beraber cildinizin nem oranını da dengeler. Sıvı eksikliği, özellikle kasları olumsuz etkileyen en büyük durumlardan biridir. Spor yaparken, kas ağrısı veya kramp yaşamak istemeyen kişiler muhakkak bul sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bununla beraber yemek yemeyi muhakkak rutin haline getirmeniz daha iyi olacaktır. Yeterince dinlenmemek kas büyümesini engelleyebilir. Aç karnına spor yapmak, stok halinde bulunan kasların erimesine yol açabilir.

 

Kadın bedenin yapısında %24 ile %26 oran yapısında kas yapısı bulunmaktadır. Bu yüzdelik oranlarında erkeklerde genel olarak %40 ve üzerindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu