Aktüel

İşsizlik Parası Kaç Ay Alınır, Tutar Nasıl Hesaplanır

İşsizlik parası diğer bir adıyla işsizlik ödeneği çalışanların işsizlik sigortası kapsamına giren ve bu kapsamda hak edebildikleri bir gelir türüdür. Bu gelir sayesinde çalışan vatandaşların işsiz kalmaları halinde yeni bir işe başlayana kadar belirlenen süre dâhilinde temel ihtiyaçlarını karşılamaları adına işsizlik fonundan ödenmektedir.

İşçilerin işsizlik sigortası kapsamında çalışması ile birlikte geçen süre içerisinde işveren tarafından düzenli bir şekilde işsizlik primleri ödenmişse belirlenen süre kapsamında işsizlik ödeneği almak mümkün olmaktadır. İşsizlik maaşı almayı hak eden bireylere de yeni bir işe girene kadar devlet tarafından belirli bir süre destek olmak amacıyla ödenmektedir.

İlgili Link: Apple Mağazalarını Açmaya Başlıyor

İşsizlik Parası Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik parasının miktarı sigortalı çalışan işçinin son 4 aylık primine bağlı olarak belirlenmektedir. Çalışanın 4 aylık brüt kazancı üzerinden hesaplama yapılması ve günlük ortalama kazancının %40 işsizlik ödeneği kapsamında kullanılması hesaplama için geçerlidir. İşsizlik parası alacak vatandaşın kaç gün ödenek alacağı konusunda hesaplama yapılarak belirlenen gün ile çarpılır ve aylık olarak kişiye ödenecek miktar belirlenir. Kısacası çalışanın ortalama maaşının %40’ı işsizlik maaşı olarak hesaplanmaktadır.

Hesaplama yapılan işsizlik ödeneğinin limiti ise asgari ücret üzerinden belirlenmekte ve bir çalışanın alabileceği günlük işsizlik parası en fazla brüt asgari ücret tutarının %80’i kadar olabilmektedir. Çalışanın işten çıkarılmadan önce son 4 aylık primi esas alınmakta ve bu kazancın ortalaması üzerinden %40’ı hesaplanarak sadece bu miktardan damga vergisi kesilmektedir. Damga vergisinin kesilmesi üzerine kalan tutar da çalışana ödenmektedir.

İşsizlik Parası Şartları

İşsizlik parası ödeneğinden yararlanabilmek için ilk şart olarak işsizlik sigortası kapsamında olmak gerekmektedir. İşsizlik primi ödemesi yapmayan işçilerin bu sigortadan yararlanma imkânları da yoktur. Bunun yanı sıra işsizlik ödeneği alabilmek için istenen şartlar şöyle sıralanabilir;

  • İşsizlik ödeneğini hak edebilmek için belirlenen nedenlerden birinin bulunması gerekmektedir.
  • İşçinin işten ayrılmadan önceki son 4 aylık çalışma süresinde herhangi bir sigorta ödeneğinde kesinti yaşanmamış olması gerekmektedir.
  • Çalışanın son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir.
  • İşten ayrılan bir işçinin bu kapsamda işsizlik ödeneği alabilmesi için öncelikle işten ayrılma tarihi itibari ile 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurulmuş olması gerekmekte ve bu başvuru sonrası itibarı ile ödeme yapılmaya başlanmalıdır.

İşsizlik Ödeneği Kaç Ay Alınabilir?

İşsizlik ödeneğini almaya hak kazanan işçilerin iş akdinin feshinden önce son 3 yıl için toplamda 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmekte ve bunun yansıra sigortalı işsizler için bu süre 180 gün olarak bilinmektedir. 900 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizler için ise 240 gün ve 1080 gün ya da daha fazla sigortalı olarak çalışan aynı zamanda işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsiz vatandaşlara ise 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Bu durumda işsizlik ödeneği 6 ay, 8 ay ya da 10 ay olarak değişim gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra işsiz vatandaşların işsizlik ödeneği aldığı süre zarfında kendisi için ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi için sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etme hakkı bulunmaktadır.

İşsizlik parası diğer bir adıyla işsizlik ödeneği çalışanların işsizlik sigortası kapsamına giren ve bu kapsamda hak edebildikleri bir gelir türüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu