Aktüel

İnternetten Gelen Dijital Tehlikeler Nelerdir

Hepimizin bildiği üzere internet çağımızın olmazsa olmazlarından biri ve bizim için en az su gibi,ekmek gibi ihtiyaç haline gelmiş vaziyette.Tek tuşla halledilen hastane randevularını,banka işlerini,daha uygun fiyatlara getirilen karlı alışverişleri göz önüne getirdiğimizde internetin hayatımızı kolaylaştırdığını rahatlıkla görebiliriz.Fakat unutmamak gerekir ki, internetin artıları kadar eksileri var.İnternet öylesine geniş bir mecra ki derinliklerinde yetişkinler için ayrı,çocuklar için ayrı tehlikeler barındırıyor.Özellikle günümüz çocuklarının internete ve teknolojiye olan düşkünlüğü,bu tehlikeyi adeta ikiye katlıyor diyebiliriz.Üstelik internet yalnızca bilgisayarlarda değil,telefonlarda,tabletlerde,neredeyse kullandığımız bütün teknolojik cihazlarda bize en az nefesimiz kadar yakın hale geldi. İnternete erişilebilirliğimiz arttıkça internette geçirdiğimiz zaman da fazlasıyla arttı. Peki ya internetin derinliklerinde bizi hangi dijital tehlikelerin beklediğini biliyor muyuz?

 

 

1)Hackerlar

 

Hacker kelimesinin türkçe karşılığı bilgisayar korsanı demektir.Hacker denilen bu insanlar,bilgisayar,tablet,telefon gibi teknolojik cihazların bilgilerine izinsiz bir şekilde sızarak eriştikleri cihazın tüm bilgilerini çalarlar.

 

2)Virüsler

 

İnternet ortamında adını en sık duyduğumuz tehlike şüphesiz virüslerdir.Virüsler kısaca,bilgisayarınıza yada cihazınıza zarar veren,zararlı kodlar ve programlardır.Virüslerin kendi kendilerine oluşmaları güçtür.Bulaşma şekli internet aracılığı ile doğrudan veya taşınabilir bellekler,veri taşıyan diskler yoluyla dolaylı bir şekilde olabilir.Virüsler kişisel bilgilerinizi yayabilir,verilerinizi silebilir ve kendilerini kopyalayabilirler.En bilinen virüsler Win29,Trojan,Solucan ve Win32’dir.Cihaza virüs bulaştığı farkedildiğinde anında temizlenmesi gerekir.

 

3)Casus Programlar

 

Casus programların amacı bilgisayarlardan bilgi toplamaktır.Çalışma şekilleri virüslere oldukça benzer, hatta bir çeşit virüs sayılabilirler.Bu casus programlar,bilgisayar kullanıcılarının hesap numaraları, internet alışkanlıkları gibi kişisel bilgileri zararlı kişi ve kuruluşlara sızdırırlar.Adware,Spyware,Malware bu programlardan bazılarıdır.Casus programların,resmi kuruluşlar tarafından suçluları takip etmek amacıyla geliştirdiği de öne sürülmektedir. İlgili Link: Whatsapp Hatırlatıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

 

4)Diğer Tehlikeler

 

İnternette gizlenen tehlikeler maalesef sadece bunlarla sınırlı değildir.Sosyal ağlarda yada internette gezinirken kötü amaçlı insanlara rastgelebilirsiniz.İnternet üzerinden uygulanan cinsel istismar,dolandırıcılık,tehdit gibi üzücü olaylar ne yazık ki son zamanlarda fazlasıyla arttı.Ayrıca küçük çocukların psikolojisini etkileyebilecek oyunlar da internet üzerinden oynanıyor.

 

Dijital Tehlikelerden Nasıl Korunulur?

 

Dijital tehlikelerden korunmanın ilk yolu internet üzerinden kurduğunuz arkadaşlıklara dikkat etmenizdir.Kişisel bilgilerinizi, görünümüzü, ekonomik durumunuzu gizli tutmanız güvenliğiniz açısından en doğru yol olacaktır.Tanımadığınız insanlara adresinizi ve telefon numaranızı vermemelisiniz.Bu bilgileri paylaşmak kötü amaçlı insanların sizi kolaylıkla bulmasını sağlar.Virüsler ve casus programları için bilgisayarınıza güvenliği yüksek,sağlam bir virüs programı kurmanız gerekir.Aynı zamanda internet üzerinden indirdiğiniz dosyaların güvenliğine ve kullandığınız yazılımların sahte olmadığına dikkat etmelisiniz.Küçük çocukları bu tehlikelerden korumak içinse, ‘’Ebeveyn Kontrolü’’ sağlayan yazılımları kullanmak gerekir.Ebeveyn kontrolü ile çocuğunuzun internete erişim saatlerini ayarlayabilir,zararlı olduğunu düşündüğünüz sitelere erişimini engelleyebilirsiniz.

 

Hepimizin bildiği üzere internet çağımızın olmazsa olmazlarından biri ve bizim için en az su gibi,ekmek gibi ihtiyaç haline gelmiş vaziyette.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu