Aktüel

Instagram Canlı Yayınları Yayın Bittikten Sonra IGTV’ye Basitçe Yüklenebilecek

Bildiğiniz üzere İnstagram, dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformu olma unvanını taşıyor. Kurulduğu günden bu yana yaptığı yenilikleriyle hem kullanıcı sayısında çok büyük artış yaşamış hem de halihazırda kullanıcılarını platformdan sıkılmadan kullanmaya sürüklemiştir. İnstagram’da uzun süredir yaygın bir şekilde kullanılan İnstagram Live özelliği yani Türkçe karşılığı İnstagram’da canlı yayın yapma özelliği 2016 yılında kullancılarına sunulmuştu.

 

2016 yılından beri çok kullanılan bu özellik son zamanlarda Corona Virüs sebebiyle insanların kendilerini eve kapattığı bu dönemde İnstagram üzerinden yapılan canlı yayınlarda büyük bir artış olduğu gözlemlendi. İnstagram, bu özelliğin kullanımında oluşan büyük artıştan ötürü insanların diğer kullanıcıların yaptığı canlı yayınları izlemelerini ve bu içeriği saklamalarını hızlı ve kolay bir hale getirecek bir takım yenilikler yapıyor.

 

İnsanların bilgisayarlarda web sitesi üzerinden İnstagram canlı yayınlarının izlenmesi ve yorum yapabilme özelliği, şirket tarafından test edildikten sonra tüm dünyada insanların kullanımına sunulmuştu. Bunun yanında şirket canlı yayınlarla ilgili yeni bir özelliğin test edildiğini duyurdu. Test aşamasında olan bu özellik, kullanıcılar diğer kullanıcıların yapmış olduğu ve sona eren canlı yayınlarını IGTV’ye yüklemelerine izin veren bir buton özelliğiyle karşılaşacak. Bu buton sayesinde, takipçilerine canlı yayın yapan İnstagram kullanıcıları yayının ön izlemesini akışlarında ve profillerinde paylaşma imkanı bulacaklar. Bu özelliğin kullanımında yorumlar ve bazı çıkartmalar ise IGTV üzerinde gözükmeyecek.

 

Kullanıcılar, canlı yayın videolarının 24 saat içinde kaybolduğunu zaten biliyor. Yayın sona erdikten sonra ise kullanıcılar izlemek istediği veya kaçırdığı yayınların tekrarlarını bulmakta epey güçlük çekiyor. Canlı yayın videolarını saklamak için birçok yol var fakat bunlar bu yönteme göre epey zor kaldığından, birçok kişi canlı yayın kayıtlarını IGTV’ye yükleme gereği duymuyor. Bu sebeple kullanıcıların işini kolayca çözecek bir canlı yayın bitimine eklenecek IGTV’ye yükleme butonu epey bir kullanışlı olabilir. İlgili Link: Spotify Hesabını Kalıcı Olarak Silme İşlemi

 

Bu yenilikle, yalnızca İnstagram canlı yayınlarını kaçıran kullanıcıları değil, IGTV’yi daha güçlü bir uzun formatta içerik oyuncusu durumuna eriştirerek, YouTube platformuna rakip olabilecek bir durum söz konusu ortaya çıkarmak hedefleniyor. Tabii ki YouTube gibi dev bir sosyal medya platformuna rakip olmak için İnstagram’ın daha fazla yeniliğe ve içeriğe ihtiyacı olduğu kesin. IGTV’de bu özellikle beraber canlı yayınların kaydedilmesiyle epey bir dolacak gözüküyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu