Sağlık

İlaç Katkı Payı Tutarları

İlaç katkı payı tutarı ifadesini kısaca açıklamak gerekirse, bireylerin sağlık hizmeti almak için ödedikleri bedel denilebilmektedir. Bu konu biraz kapsamlı bir anlatımı gerekli kılan bir konudur. Ülkemizde çalışan ve emekli olan kesim sağlık sigortasına sahiptir. Bu sigorta kişilerin devlet ve özel hastanelerde muayene olabilmelerini sağlar. Aynı zamanda hastanelerde muayene olmak için yalnızca sağlık sigortasına sahip olmak yeterli değildir.

 

Kişiler bu muayene sonrasında ilaç katılım payı altında hem sağlık hizmeti aldığı hastaneye hem de ilaca para ödemektedir. Bu ödeme kanun hükmünde kararnameyle belirlenmiş olan bir kuraldır. Devlet ve özel hastanelerinde muayene olan ve eczanelerden ilaç alan her birey bu kuralı kabul etmiş sayılır.

 

Emekliler İçin İlaç Katkı Payı Tutarları Ne Kadar? 

 

Ülkemizde emekli olan kişiler bazı konularda daha düşük bir fiyatla ücretlendirilir. Bu düşük ücret skalasına ilaç katkı payı tutarları da dahildir. Sgk, Bağ-kur ve Memur emeklilerinin devlet veya özel hastanelerde muayene olmaları sonucunda eczaneye ilaç katılım payı olarak ödedikleri tutar ilaç bedelinin %10’u olarak belirlenmiştir. Bu tutar emekli kişilerin maaşlarından kesinti yapılma şeklinde ödenebildiği gibi, eczanelere nakit olarak da ödenebilir.

 

Emekli bir kişinin almak istediği ilaç eğer 100 lira tutara sahipse emekli kişinin eczaneye ödeyeceği tutar 10 lira olacaktır. Ancak emekli olan kişiler hastanede tedavi olduklarında da hastanelere göre değişim gösteren bir şekilde ücretlendirilir. Bu ücretlendirme ise kanunen muayene katılım payı olarak adlandırılır. Şu an için devlet hastanelerinin muayene katılım payı tutarı 7 liradır. Eczanelere yatırılan bu tutar ilaç katılım payı ile birleştirilerek ödenebilen bir tutardır.

 

Çalışanlar İçin İlaç Katılım Payı Tutarı Ne Kadar? 

 

Ülkemizde çalışan herkesin sağlık sigortasının yapılması zorunludur. Çalışanlar sevk belgesi alarak ya da online sistemle hastanede muayene işlemlerini gerçekleştirir. Devlet hastanesinde her muayene oldukları bölüme 7 lira muayene katılım payı ödemesi yaparlar. Bu ödeme çalışanların maaşlarına kesinti şeklinde yansıyacaktır.

 

Ayrıca özel hastanelerde bu ücret 90 liradır. İlaç katılım payı tutarı ise tüm çalışanlar için  %20’lik bir tutara tabidir. Memur ve sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan herkes özel veya devlet hastanelerinde muayene olduktan sonra %20’lik miktarı ilaç katılım payı olarak eczanelere ödemektedirler. Bu oranlar hastanede yapılan ameliyat veya mr gibi işlemler içinde geçerlidir.

 

Bu tutarlar bazen online sistem ile hemen kişilerin reçetelerine etki etmeyebilir. Bunun sebebi işlemlerin online olarak anında yapılmamış olmasından kaynaklanır. Bazen bir sonraki gün muayene katılım işlemi hesaba eklenir ve bu durum kişinin reçete tutarına etki edebilir. Hastanede muayene olunduğu gün yazılan reçetedeki ilaç alındığında ilaç katkı payı tutarı eczaneye anında ödenirken, muayene katılım payı tutarı daha sonra ekranda görünür olacaktır.

 

İlaç katkı payı tutarı ifadesini kısaca açıklamak gerekirse, bireylerin sağlık hizmeti almak için ödedikleri bedel denilebilmektedir. Bu konu biraz kapsamlı bir anlatımı gerekli kılan bir konudur. Ülkemizde çalışan ve emekli olan kesim sağlık sigortasına sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu