Hukuk

Hukuk Ve Hukuk Sistemi Nedir

Hukuk, birey, toplum ve devlet hareketlerini birbirleri ile ilişkilerini inceleyen, çeşitli organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan kamu gücü ile oluşturulan, birey, toplum ve devlet ilişkilerinde ortak iyilik-menfaat çerçevesinde normlarla düzenleyen bir bilimdir.

 

Hukuk sistemi Kara Avrupa’sı Hukuk sistemi ile Ortak Hukuk sistemi çerçevesinde oluşmuştur. Tarihte dini hukuk laiklik düzenlemesi için devletin vazgeçilmez sistemleri olmuştur. Günümüzde de dini hukuk yani şeri hukuk geçerliliğini Suudi Arabistan, İran gibi ülkelerde ana hukuk sistemi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Hukuk aynı zamanda eşitlik, hakkaniyet ve adalet konularında da önemli bir tartışmanın kaynağını gösterir.

 

Hukukun Dayanağı Ve Hukukun İşlevleri

 

Hukukun dayanağı tarihte bir çok sebeplerden ötürü ortaya çıkmıştır. Bunlar genelde bilinçli bir irade veya bilinç bir irade sonucu ortaya çıkan kuramlardır. Ortaya çıktığı dönemlerde politik meseleleri hukuk sistemi içerisinde çözme ihtiyacından doğmuştur.

 

Hukuk genel olarak düzeni ve adaleti sağlar. Adalet, düzenin bütünleyici bir kavram olduğu düşünülerek aslında birbirleri ile ter orantı söz konusudur. Düzeni hızla sağlamak adaletin işlevini kısıtlayacak böylelikle adaletin olumsuz etkilenmesine sebebiyet verilecektir.

 

Hukukun işlevleri genel olarak 3 çeşite ayrılır;

 

Bilinçsiz İrade Kuramı

 

Bilinçsiz irade kuramı, kendi arasında iki tip kurama ayrılır;

 

  1. Tarihsel Hukuk Kuramı, hukukun bir ulus ile doğup, yaşayıp gelişeceğini inanılır. Tarihsel hukuk kuramına göre bir yasa koruyucunun idaresine bağlı değil olduğunu savunur.
  2. Doğal Hukuk Kuramı, insanlar var olmadan önce doğal hukukun var olduğuna ve aynı zamanda insanların da doğal hukuka uyması gerektiği savunulur.

 

Bilinçli İrade Kuramı

 

Bilinçli irade kuramı, kendi arasında genel olarak üç tip kurama ayrılır;

 

  1. Genel irade kuramı, toplumdaki kişi ve kişilerin birbirleri ile anlaşmalarını dayanak göstererek, bunu sonucunda hukuka toplumsal sözleşme olarak bakar.
  2. Tanrısal irade kuramı, hukuk Tanrıya dayandırılarak onun istemesi halinde hukuk bir çözüme kavuşabilir.
  3. Kişisel irade kuramı, devletin iradesi altına girmek ve iradesine dayandırılarak hukuk, onu temsil eden güçler içindir.

 

Pozitivist Kuramı

 

Pozitivist kuramı, toplumsal olaylar ekonomiye dolayısıyla hukuku toplumsal olaylara dayandırmaktadırlar.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu