Sağlık

Hemşire Atamaları Ne Zaman Yapılacak

Sağlık sektörü, personel ihtiyacının son derece gerekli olduğu bir sektördür. Bu sektörün kamu olarak değerlendirilmesine rağmen sağlık personeli açığı özel kurumlarda da bulunmaktadır. Özellikle pandemi döneminin yaşandığı ülkemizde hemşire personel ihtiyacı hayati öneme sahip olan bir ihtiyaç halini almıştır. Devlet bu anlamda Sağlık Bakanlığının sunduğu veriler ve istihdama yönelik olarak hemşire alımı yapmaktadır. Sağlık Bakanlığınca açıklanan veriler doğrultusunda en son hemşire alım başvuruları geçtiğimiz Haziran ayının 26’sı ile 30’u arasında yapıldı. Sağlık Bakanlığı bu atamada 2000’e yakın hemşire ve 1000 olmak üzere toplamda 3000 kontenjanla sağlık personeli alımı yapılacağını duyurarak Resmi gazetede yayımladı. Bu başvurular şuan değerlendirme aşamasında bulunurken, yeni atama tarihlerinin neler olacağı hakkında ise bir bilgi verilmedi.

 

Hemşire Alımları Devlet 

 

Devlete ait sağlık hizmet birimlerine sürekli olarak hemşire alımları yapılıyor. Bu alımlar boş kadro ve kontenjanlara yönelik olarak yapıldığı gibi ihtiyaç doğrultusunda da yapılıyor. Bu alımların takibi ise ÖSYM ve İŞKUR resmi internet sitelerinden yapılıyor. Bu kanallar hemşire atama tarihlerini, adaylarda aranan nitelikleri, genel ve özel şartlar gibi tüm ayrıntıları detaylı olarak sunuyor. Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hemşire atama ve alım işlemlerinin sürekli gündemde olduğunu ve bu gündemin yenilenmesi durumunda İŞKUR ve ÖSYM tarafından açıklanacağına dair bilgiler verdi. Devlet hastaneleri ve Sağlık ocaklarına alınacak hemşire sayı ve diğer detaylar bu kurumların resmi web sitelerinde detaylı olarak açıklanıyor.

 

Hemşire Atamaları Özel 

 

Sağlık meslek lisesi mezunu olup, stajını tamamlamış olan hemşire adaylarından henüz devlet hastaneleri veya sağlık kuruluşlarına ataması yapılmayan kişiler, özel sağlık kuruluşlarında hemşire olarak görev yapabiliyor. Bu özel kuruluşların şartları ve imkanları devlet hastanelerinden bir miktar daha yoğun olsa da, bazı hemşire adayları bu hastanelerde ya da tıp merkezlerinde görev yapabiliyor. Bu merkez ve hastanelerde görev yapmaları için ise bu özel merkezlerin belirlediği kriter ve şartları taşımaları gerekiyor. Bu şart ve kriterler özel hastanelerin yönetim birimlerince belirlenirken, yönetim bu alımları ilan verme ya da personel temini şeklinde kendi sitelerinde yayınlıyor. Eğer hemşire adayları bu ilanlara başvuru yapar ve şartları kabul ederlerse bu özel hastanelerde görev yapabiliyor. Bu sayede hastanelerde sağlık hizmetlerine daha iyi adapte olan hemşireler aynı zamanda devlet tarafından hemşire alımlarını da takip edebiliyor.

 

Hemşire İş İlanları 

 

Bazı özel hastanelerin bir kısmında ise hemşire personel istihdamı, eleman arama sitelerine ilan verme usulüyle sağlanıyor. Hemşire olarak görev yapmak isteyen diplomalı hemşireler bu ilanlara başvuru yaparak da görevlerini ifa edebiliyor. Sağlık bakanlığının hemşire atamasını bekleyemeyecek konumda olan kişiler özel hastane, tıp merkezi ve poliklinik hizmeti veren tüm özel kuruluşlarda hemşire olarak görev yapabiliyor.

 

Sağlık sektörü, personel ihtiyacının son derece gerekli olduğu bir sektördür. Bu sektörün kamu olarak değerlendirilmesine rağmen sağlık personeli açığı özel kurumlarda da bulunmaktadır. Özellikle pandemi döneminin yaşandığı ülkemizde hemşire personel ihtiyacı hayati öneme sahip olan bir ihtiyaç halini almıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu