Anne-çocuk

Hamilelik Döneminde Hamilelere Dikkat

Hamilelik esnasında değişen hormonlarla birlikte ani tansiyon değişiklikleri ya da şeker düşmeleri yaşanabilir. Bu durumların yaşanmaması açısından gebelik boyunca ani hareketlerden kaçınmak gereklidir. Kadın hamile de olsa birçok kimlikle savaşmak zorunda olduğundan; ev işleri, iş kadınlığı gibi tüm sorumluluklarının yerine getirilmesi için kendine dikkat etmesi zaruri haldir. Bir ev temizliği bile hamile bir kadının kendisini yormadan yapması gereken aktivitelerdir.

 

 

Bir Anne Adayının Günlük Aktiviteleri 

 

Bir anne adayının hamilelik dönemini kendisini çok fazla yormadan geçirmesi gereklidir. Çalışan bir hamile kadınsa iş hayatında mümkün olduğunca hızlı hareketlerden ve stresten uzak durmalıdır. Ev kadını ise ev işlerinde kendini yormadan bir düzen oluşturmalıdır. Anne adayı evde ya da işte ani hareketler yaparsa bu erken doğuma ya da gebelik kanamalarına yol açar. Hatta hatta düşük bile yapabilir.

 

Hamilelikte bir anne adayının düzgün beslenmesi gereklidir, çok iyi istirahat etmelidir, tansiyon ya da şeker düşmeleri yaşanabileceğinden ani hareketlerden kaçınılmalıdır, sürekli ayakta durulan bir iş hayatı varsa bu hamile bir kadın için sakıncalı bir durumdur, kan dolaşımı bozulacaktır. Ağır eşya kaldırılmamalıdır, ağır paket taşıma yapılmamalıdır, merdivene çıkılarak iş, pencere camları silmek gibi işler yapılmamalıdır.

Bir Anne Adayının Yapmaması Gerekenler 

 

Bir anne adayı hamilelik sürecini hem bebeğini hem kendini korumak zorundadır. Bunun için de yapmaması gereken hareketler mevcuttur. Bunların başında merdiven iniş çıkışlarında hızlı hareketlerden uzak durulmalıdır, kimyasal her türlü madde ev işlerinde iken teneffüs edilmemelidir, anne adayı kimyasal her türlü malzemeden ve tozdan uzak durmalıdır.

 

Hamile bir kadında hormonal ve fiziksel olarak birçok değişiklikler yaşanır. Bu dönem aynı zamanda duygusal anlamda hareketlilik dönemidir. Bu nedenle hamile bir kadının başta eşi olmak üzere etrafındakilerin ona yardımcı olması, desteklemesi gereklidir. Hamile bir kadın evde asla yalnız bırakılmamalıdır, stressiz, sakin ve huzurlu bir sürece ihtiyaçları vardır.

 

Hamile Bir Kadının İş Koşulları 

 

Hamile bir kadının iş koşulları dikkat ağırlıklı olmalıdır. Günümüzde birçok anne adayı doğuma kadar iş hayatını sürdürmektedir. Gebelik boyunca mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, hareket etmede güçlük, çabuk yorulmalar yaşanabileceğinden iş yaşamı da bunlardan etkilenecektir. Gebelik esnasında iş ortamı her ne kadar yasal çerçevelerde düzenlense de yine de kadını zor durumda bırakabilecek durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle kimyasal ürünlerin hakim olduğu iş ortamları hamile bir kadın için sakıncalı bir durumdur.

 

Aşırı sıcak çalışma ortamları hamile bir kadın için ızdırap vericidir. Çalışma saatleri içerisinde kısa kısa dinlenmeler olmalıdır. Ayrıca hamilelik riskli bir hamilelikse kesinlikle iş hayatına ara verilmelidir. Hamilelikte yapılmaması uzak durulmaması gereken her detayın gerçekleşmesi hali, rahim ağzında açılmaya, kanama yaşanmasına, tansiyon yükselmelerine, erken doğum riskine ya da düşüğe neden olur. İlgili Link: Duygusal Ebeveyn Olmak

 

Hamile Bir Kadının Kilo Alımı 

 

Hamile bir kadın hamilelik sürecinde yaşam kalitesine dikkatli olmalıdır. Yapacağı hareketten tüketeceği yiyeceğe kadar her şeyden sorumludur. Kendisini ve bebeğini korumak zorundadır. Hamilelik zamanı kuşkusuz kilo alımı dönemidir. Hamileliğin son ayları kilo almada pik yaşanan bir durum olduğundan; bu sürecin ilk aylarından itibaren bilinçsizce kilo alımları başlarsa bu hamileliği olumsuz etkileyecektir. 12 kiloya kadar kilo alımı normal karşılanmaktadır.

 

Hamile bir kadın bu özel 9 aylık süreçte kendini her türlü olumsuzluktan uzak tutmayı başarmalı, dikkatli ve bilinçli hareket etmelidir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı anne adayının kendini pamuklara sarması gereken dönemdir. Zira bu dönem bebeğin organlarının geliştiği dönem olduğundan her şeyden etkilenme dönemidir. Annelik bir kadına verilen en güzel hediyedir ve bu hediye el üstünde tutulmalıdır.

 

Hamilelik esnasında değişen hormonlarla birlikte ani tansiyon değişiklikleri ya da şeker düşmeleri yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu