Aktüel

Futures İşlemleri

Futures işlemler son dönemde ilgi gören bir yatırım şeklidir. Çoğu insan öngörüsüne de güvenerek futures piyasalara yönelmiş ve bu durumdan ciddi gelirler elde etmiş durumda. Biz de sizler için futures piyasalar ilse ilgili, futures nedir, futures işlemlerin avantajları ve riskleri nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

 

Futures Nedir? 

 

Futures işlemlerin avantajları ve riskleri nelerdir sorusuna geçmeden önce, futures nedir, ona cevap verelim. Futures piyasalar aslında vadeli işlemler sözleşmeleri olarak da geçer.

 

İleri bir tarihte, önceden belirlenmiş fiyat ve miktar için, taraflara alma veya satma yükümlülükleri getiren sözleşmelere futures piyasalar denir. Futures işleminde, ileri vade olması ve bu ileri vade için bugünden işlem gerçekleştirilmiş olmalıdır.

 

Örnek vermek gerekirse, nitelikleri önceden borsalar tarafından belirlenmiş ve standart hale getirilmiş dövizler, endeksler, kıymetli madenler veya emtialar gibi ürünler olabilir. Bunların spot piyasadan türetilmiş halini vadeli piyasalarda alıp satma işidir, diyebiliriz. Bunları organize piyasalar üzerinden yapabilirsiniz. İlgili Link: İnternetten Gelen Dijital Tehlikeler Nelerdir

 

Futures İşlemlerin Avantajları Ve Riskleri Nelerdir? 

 

Futures işlemlerin avantajlarına değinmek gerekirse, eğer takibinizi çok iyi yaparsanız ve yatırımınızı doğru yerde değerlendirirseniz son derece avantaj sağlayabilirsiniz. Hisse senetlerinden teveccüh gelirleri kazanabilirsiniz. Kısa pozisyon açarak altın, dolar gibi değerli madenlere yatırım yaparak kısa vadede aktif para kazanabilirsiniz. Futures yatırımlarda oldukça geniş bir yelpaze hakimdir. Bu da yüksek bir yatırım avantajı sağlar.

 

Futures işlemlerindeki riskler ise, eğer bir yatırımcı bilinçsizce bir yatırımda bulunuyor ve sadece varsayımlara dayanıyor ise ileri tarihte para kaybetme riski bulunuyor. Spot fiyat değer ile vadeli işlemdeki fiyat değeri arasındaki değişimlere baz riski denir.

 

Yatırımcılar buna dikkat ederek işlem sağlamalıdır. Çünkü aradaki değer farkını görmezden gelmek kişiyi zarara uğratabilir. Finansal riskler içerisinde insanları en çok zarar uğratan risklerden biri ise şüphesiz kur riskleridir.

 

Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kur dalgalanması yoğun olacağından yapılan yatırımlarda kur riski yönetimine önem verilmelidir. Bunu dışında ham madde risklerini de göz arda etmememiz gerekiyor. Eğer ciddi anlamda yatırımlarınızı gelecek planları üzerine yatırmayı planlıyorsanız kesinlikle risk yönetimi konusuna önem vermelisiniz.

 

Futures işlemler son dönemde ilgi gören bir yatırım şeklidir. Çoğu insan öngörüsüne de güvenerek futures piyasalara yönelmiş ve bu durumdan ciddi gelirler elde etmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu