Güzellik

Evde Saç Boyama

Saçlar insanların güzel görünmesinin başlıca faktörleri arasında geliyor. Bu noktada da saçın kesimi de rengi de son derece büyük önem arz ediyor. Bazen geçen yıllar içinde saç tellerinde görülen beyaz teller nedeni ile bazen de kişilerin farklı bir renk denemek istemesi sebebi ile saçların boyanması gündeme geliyor.

 

Bu noktada insanlar saçlarını kuaför salonlarında, güzellik merkezlerinde boyatabileceği gibi evde saç boyama yöntemine de gidebiliyor. Bunun en temel nedeni ise elbette işin ekonomik yönü oluyor. Kimi zaman saç boyama sırasında kuaförlerin yaptıkları hatalar da böylesi bir kararın verilmesini sağlayabiliyor.

 

 

Evde Saç Nasıl Boyanır? 

 

Evde saç boyamak için piyasada kullanabileceğiniz iki farklı  türde ürün çeşidi vardır. Bunlardan ilki yarı kit olarak adlandırılan ürünlerdir. Yarı küt ürünlerin içerisinde bir boya tüpü ve beraberinde kullanılan oksidasyon losyonu vardır. Bu tarz ürünler hazır olarak satın alabileceğiniz boya taslarının içinde hazırlanarak kullanılır.

 

Diğer bir saç boyama ürünü ise, kit ürünlerdir. Bu ürünlerde bir boya tüpü boya tüpünü aktif hale getiren oksidasyon losyonu ve aplikatör şişe bulunur. Şişenin içine boya sıkılmak sureti ile uygulamaya geçilir.

 

Bu ürünleri, fırça kullanmadan boya tası kullanmadan direk içine karıştırdığınız anca çalkalayıp saça uygulama yapmak mümkündür. Evde boya işlemi yaparken muhakkak ürünün kullanım talimatını okumalısınız.

 

Boyama işlemine başlamadan önce cildinizin boyanmaması için cilt çevrenize bir koruyucu krem uygulayın. Cilt çevresine krem sürdükten sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz.

 

Saç boyama aşamasında eğer saçlarınızda beyazlar var ise, önce beyazların çok olduğu bölgelerden başlamalısınız.  Son olarak cildinizin çevresine küçük bir naylon kapatabilirsiniz. Saçın tamamını kapatmadan bir tek yüz çerçevesine. Çünkü özellikle rüzgâr aldığımızda soğuğa maruz kaldığımızda bu kısımların daha koyu sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle yüzün çevresi hareket halindeyseniz ufak bir naylon parçası ile kapatılması daha eşit renk sonucu almanızı sağlayacaktır.

 

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları 

 

Evde saç boyarken özellikle farklı renk kullanımlarından kaçınmanızı öneririz. Boyama işlemini bir kuaför yaptığında farklı renk kullanımı bir risk teşkil etmese de evde saç boyarken renklerin birbirine karışımında hayal ettiğiniz renge ulaşmakta sorun yaşayabilirsiniz.  Bu nedenle öncelikle emin olduğunuz firmaların belirlemiş olduğu renk skalası içerisinden bir renk seçmeniz çok daha kolay bir yöntemdir. Saç boyaları büyük ölçüde laboratuvar testleriyle onaylanıyor ve piyasaya bu şekilde sürülebiliyor. Çoğu zaman herkes çok rahatlıkla kullanabiliyor ve hiçbir alerjik reaksiyon ortaya çıkmıyor. Ancak zaman zaman vücudun aşırı duyarlı olması ile birlikte bir alerjik reaksiyon da yaşanabiliyor. Özellikle beyaz tenli insanlarda bu alerjik reaksiyonları çok daha fazla görebiliyoruz. Duyarlı olan insanların mutlaka alerji testi yapmasını öneriyoruz.

 

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

 

Kişiler evde saç boyayacağı zaman dip boya mı yapacak, tümden renk değişimine gidecek ona göre saç boyaması yapması gerektiğini ve ikisinin iki farklı süreç olduğunu unutmamalı.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus saç boyasının seçimi. Ucuz olan bilinmeyen markaların saç boyalarından uzak kalınmalıdır. Organik bazlı doğal boyalar seçilmelidir. Boyama sırasında da gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Saçlar insanların güzel görünmesinin başlıca faktörleri arasında geliyor. Bu noktada da saçın kesimi de rengi de son derece büyük önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu