Aktüel

Evde Biber Salçası Yapımı

Evde biber salçası yapımı hem doğal bir lezzet tatmanıza, hem de sağlıklı beslenmenize vesile olacaktır. Bu sebeple hazır biber salçasına nazaran çok fazla uğraştırmayan bu yöntemi deneyerek daha doğal beslenmenin yanı sıra, kavanozlayıp kenara ayırdığınızda kışlık malzemeniz de hazır olacak, ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yaz ayları bitip, sonbahar geldiğinde daha fazla olup fiyat olarak da düşüş yaşayan biberlerden toplu bir şekilde alarak, bol ve lezzetli bir evde biber salçası yapımı tecrübesi edinebilirsiniz.

 

 

Biber Salçası Öncesi Hazırlıklar 

 

Biber Salçası Öncesi Hazırlıkları Nelerdir
                                                                                                                    Biber Salçası Öncesi Hazırlıklar

Evde biber salçası yapımı emek isteyen bir işlemdir. Bu sebeple hazır emek harcarken bol miktarda yaparak, kış için de hazırlık yapmak daha mantıklı olacaktır. Öncelikle bir çuval kırmızıbiberi, uygun fiyatlarla ve acısı tatlısı karışık olacak bir şekilde alıp, hazır etmek gerekir. Bunun için ayrıca evinizde bol miktarlı yiyecek yaparken kullandığınız büyük tencereyi de mutfağa çıkararak hazır etmelisiniz. Eğer balkon veya evin önünde avlu varsa, dışarıda ateş yakarak kazan içerisinde bu işlemi yapmanız daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Ayrıca içerisine bir miktar tuz atılacağı için tuz ve suda biberler haşlanacağı için tencereye suyun koyularak kaynamaya bırakılması daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Biberlerin Temizlenip Doğranması 

 

Öncelikle kırmızı biberlerin sap kısımları ve içindeki çekirdekleri iyice temizlenir. Bunun için bıçaktan yardım almak yerine el yardımı ile sapları çıkarmak daha faydalı olur. Böylelikle içindeki etli kısımları da kaybolmaz ve salçaya ayrı bir lezzet verir. Bu şekilde temizlenen biberler uzun şekilde dörde bölünür ve kaynamakta olan suyun içerisine atılır. Haşlanıp biraz yumuşadıklarında süzgeç aracılığı ile alınarak delikli çuvala doldurulur. Bu şekilde soğuyan biberler yüksek bir yere asılarak sabaha kadar süzülür. Bu esnada suyu akmasın diye altına leğen tarzında bir şey konulabilir. Bu şekilde iyice süzülen biberler ertesi gün, salça makinesinde çektirilir. Eğer az miktarda ise süzgeçten geçirilerek de posasından ayrılabilir.

 

İkinci Kez Kaynatılıp Kavanozlanması Ya Da Güneşte Bekletilmesi 

 

Bu şekilde çekilen biberler, tekrar tencereye atılarak kaynatılır. Artık iyice salça kıvamına gelince sıcak olarak hazırlanan kavanozlara doldurulur. Bu şekilde kaynatılan kavanoz kapakları da kapatılır ve direk ters çevrilir. Soğumaya bırakılır. İyice soğuyup tutan kavanozlar kiler veya kışlık malzeme dolabına yerleştirilir. İhtiyaç duyuldukça kullanmak için açılan kavanozların buzdolabında saklanması daha sağlıklı olacaktır. Uzun süreli kolay bir kullanıma sahip oldukları için de tasarrufludur. Ancak tam anlamı ile bir salça olması isteniyor ise çekilen ve lapa haline getirilen biberlerin güneş altında bekletilmesi gerekir. Bu şekilde katılaşarak salça haline gelirler.

 

Evde biber salçası yapımı emek isteyen bir işlemdir. Bu sebeple hazır emek harcarken bol miktarda yaparak, kış için de hazırlık yapmak daha mantıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu