Sağlık

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir

Saç dökülmesi, görüntü olarak fiziksel sıkıntıya sebep olduğu gibi, aynı zamanda psikolojik sıkıntılara da yol açmaktadır. Zira saçlar, insanın yaratılıştan olan ziyneti ve süsüdür. Bu sebeple saç dökülmesinin ve başın bir kısmının saçsız kalmasının insanda oldukça olumsuz etkileri bulunur. Özellikle bayanlarda psikolojik sorunlar daha çok görülse de, görünüşüne önem veren ve uzun, gür saçı seven erkekler için de aynı sorunlar baş gösterir. Bilindiği gibi bayanlarda ve erkeklerde saç dökülmesi de birçok hususta olduğu gibi farklı şekillerde meydana gelir. Kadınlarda saçların belli başlı yerlerinden, aralarından azar azar dökülme meydana gelse de erkek tipi saç dökülmesi nedir denirse, bu durum farklıdır.

 

 

Erkeklerde En Çok Görünen Saç Dökülme Şekli 

 

Erkek tipi saç dökülmesi nedir sorusuna verilebilecek ilk cevap kadınlarda olduğundan farklı olmasıdır. Çünkü kadınları saçlarında hep aynı yerde döküntünün gerçekleşmesi nadirdir. Saçın farklı farklı bölgelerinden azar azar saçlar dökülerek cüzi miktarda açılmalar görünür. Fakat erkeklerde durum böyle değildir. Erkek tipi saç dökülmesi genelde başın belli bir yerindeki saçların bütününün dökülme halidir. Örneğin; kadınlarda alın tarafından biraz, başın ortasından bir kısım, kulak arkalarından bir kısım dökülerek belli başlı bir açılma olmayıp sadece saçlar seyrekleşirken, erkeklerde alın üstünün tamamı dökülerek kellik denilen durum meydana gelir. Yani kısaca erkeklerde görünen saç dökülme şekli, bir bölümdeki saçların tamamının kaybolmasıdır.

 

En Çok Hangi Bölgedeki Saçlar Dökülür 

 

Erkeklerde olan saç dökülme şekli her ne kadar bir bölümdeki saçların tamamının gitmesi durumu olsa da, bu bölge kişiye göre farklılık gösterir. Bazı erkekler de alın üstündeki bölge yani başın ön bölgesi dökülüp aşağıya kadar her yerde saç devam ederken, bazılarında ise başın orta kısmında kellik oluşur. Saç dökülme şeklinin kişiye göre değişmesi bazen irsi bir durum olabilir. Kişinin baba tarafından soyundan geldiği atanlarında da aynı durum var ise, kendisinde veya çocuklarında da bu şekilde devam edebilir. Bazı doktorlar buna saç kıran adını verseler de halk arasında kellik olarak tabir edilir.

 

Erkeklerde Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi? 

 

Saç açılması yada erkek saç dökülmesi nedenleri genelde patolojik ve fizyolojik olarak iki grupta değerlendirilir. Fizyolojik saç dökülmesi hemen hemen her insanda günde 60 ile yüz orasında saç teli dökülür . Burada önemli olan aynı oranda saç derisinin yeniden çıkmasıdır . Patoloji dökülme olarak adlandırılan saç dökülmesinde kaybedilen saçların yerine vücut aynı oranda yeni saçı yerine koyamamaktadır. Dolayısı ile yerine koyulamayan saç kayıpları kelliğe neden olabilir. Erkek tipi saç dökülmesinin en sık karşılaşılan iki türlü nedeni vardır. Bunlardan ilki genetik dökülme olarak adlandırılır. Kişinin ailesinde yada 1. İkinci derece akrabalarında kellik sorunu varsa genetik olarak bu rahatsızlığı alır . İkinci dökülme nedeni ise strese bağlı dökülme olarak adlandırılır. Ayrıca vücutta yaşanan rahatsızlıklar, hormonal değişiklikler yada element eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir.  Özellikle kadınlarda görülen kadınsan hormon farklılıkları , kullanılan ilaçlar saç dökülmesini tetikleyebilir.

 

Saç Dökülmesini Nasıl Engelleriz? 

 

Saç dökülmesinin nedenlerini çevresel, psikolojik ve genetik olarak değerlendirildiğini anlatmıştık. Saç dökülmesi tipleri birkaç tipte gelişir. Bunlar önden dökülme,  tepeden dökülme, ve bütün saç ve kafa derisinin her kısmından rahatlıkla görülen dökülme  şeklidir. Saç sökülmesini engelleyebilmek için öncelikle dökülmenin neden kaynaklandığının teşhis edilmesi gerekir. Örneğin yanlış beslenmeden kaynaklanan bir saç dökülmesi sorunu yaşıyorsak eksik olan gıdanın tespiti ile dökülmenin önüne geçebiliriz.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi 

 

Erkek tipi saç dökülme tedavisi için erken tanı ve teşhis oldukça önemlidir. Seyrelmekte olan saçı kurtarmak kellik durumuna ulaşmış saçı kurtarmaktan çok daha kolaydır. Bu alanda yapılan tedaviler henüz yüzde yüz çözüme ulaşmamış olsa da en azından kişinin kellik durumuna ulaşmadan başvurduğu durumlarda süreç uzatılarak bu sürede mezoterapi tedavileri uygulanmaktadır.

 

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi 

 

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin çok yüksek bir oranı erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi nedenlerinin başında erkeklerde olduğu gibi androjen ve testesteron  hormonlarının etkisiyle oluşur. Sağlıksız beslenme ve stres bu androjen hormonlarının salınımlarını artırdığı için saç derisindeki duyarlı androjenler bu duruma saç dökülmesi olarak tepki verir.. Kadınlarda görüler erkek tipi saç dökülmeleri doğru beslenme düzeni, stres unsurlarının ortadan kaldırılması , prp ve mezoterapi gibi yöntemlerle tedavi  kolaylıkla yapılabilmektedir.

 

Yaygın Olan Erkek Saç Dökülme Şekli 

 

Kişiye genlerden irsi olarak gelen saç dökülme şekilleri tesir etse de, genelde erkekler için en çok bilinen ve yaygın olan saç dökülme şekli, başın orta kısmında saçların bulunup, kenarlardan saçların devam etmesidir. Aslında erkek tipi saç dökülmesi nedir  sorusunun en doğru yanıtı da budur. Hatta bu durum bazen öyle bir hal alır ki, başın önündeki orta kısımda gür bir şekilde saç olurken, kenarları şakaklara doğru tamamen kaybolur. Bu bilinen klasik erkek tipi saç dökülme şeklidir. Fakat her ne kadar yaygın bir durum olsa da, erkekler vitamin değerlerini ölçtürmeli ve bu durumun neyden kaynaklandığı öğrenmelidir. Eğer irsi değil de vücutta bir vitamin eksikliği sebebiyle bu durum gerçekleşiyorsa, takviye gıdalar gibi destekleyici etkenlerle buna engel olunabilir.

 

Saç dökülmesi, görüntü olarak fiziksel sıkıntıya sebep olduğu gibi, aynı zamanda psikolojik sıkıntılara da yol açmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu