Aktüel

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Koşulları

Doğum borçlanması tam olarak hamilelik döneminde çalışamayan anneler için düzenlenmiş bir uygulamadır. Doğumdan dolayı anneler sigortalı olarak çalıştıkları işlerine ara vermek zorunda kalabilmektedir. Bu da sigorta primlerinin aksamasına neden olur. Ancak bu uygulama sayesinde ödeyemedikleri prim günlerini ödeyebilme imkanı bulmaktadırlar.

 

Hatta doğum borçlanmasını ödeyerek eğer ki yaşı da uygunsa ve ödeyeceği doğum borçlanması sayesinde emekli olacak ise emekliliği de gerçekleşir. Ancak bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uygunluk oldukça önemlidir. İlgili Link: Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir

 

 Doğum Borçlanması İçin Gerekli Şartlar  

 

Doğum borçlanması şartlarını sağlayan her kadın doğum borçlanmasını ödeyebilir. Hatta geriye dönük ödemeler sayesinde erken emeklilik bile gerçekleşebilir. Doğum borçlanmasından faydalanabilmek  için doğum sırasında izne ayrılan sigortalı annenin sigortasının doğumdan önce başlamış olması gerekir. Ayrıca bu durumun tescillenmiş olması zorunludur.

Diğer bir şart ise doğumdan sonra annenin sigorta primi aktifleşmemiş olmalı yani sigorta primi yatırılmamalıdır. Çünkü eğer primi yatırılmış ise o zaman anne çalışır durumda gözükeceği için bu uygulamadan faydalanamayabilir. Annenin doğumunda bebeğin yaşaması şarttır. Yani dünyaya gelen bebek mutlaka yaşıyor olmalıdır.

 

Ayrıca hamile kalan annenin emekliliğinde staj sırasında yapılan sigorta girişinin hiçbir önemi yok iken, doğum borçlanmasında staj sırasında yaptırılmış olan sigorta primi de dahil edilebilmektedir. O yüzden doğum borçlanması staj döneminde başlatılan sigorta da dahil edilerek hesaplanır.

 

 Borçlanmada Gerekli Süreler 

 

Sigortalı anne toplamda 2 yıl borçlanabilir. Bu iki yılın içerisinde tek gebeliklerde doğumdan sonraki 8 hafta, daha fazla gebeliklerde ise 10 haftalık süre buna ek olarak doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışmış olması doğum sonrası verilen dinlenme süresi de dahil edilerek toplam 2 yıl borçlanabilmektedir.

 

Toplamda 6 yıla denk gelen bir borçlanma söz konusu olabilir. Bu borçlanmayı 3 kere olmak üzere 6 yıla yayabilir. Doğum borçlanması için en önemli şartlardan bir tanesi ise çocuğun vefat etmemesi durumudur. Ancak çocuk vefat ederse vefatına kadar olan süre doğum borçlanması süresi sayılır. Doğum borçlanması için başvuruda bulunulduğunda kadının daha önce ödemiş olduğu asıl primlerde dikkate alınır.

 

Doğum borçlanması tam olarak hamilelik döneminde çalışamayan anneler için düzenlenmiş bir uygulamadır. Doğumdan dolayı anneler sigortalı olarak çalıştıkları işlerine ara vermek zorunda kalabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu