Anne-çocuk

Diş Çıkarma Döneminde Uyku Problemi

Bebeklik çağında tüm çocukların huzursuzluk yaşadığı belli dönemler olmuştur. Bu huzursuzlukların bir kısmı doğum sırasında anneye verilen anestezinin etkisinden kaynaklanırken, bir kısmı ise yeni doğan sarılığı, aşı olma dönemleri, gaz sancısı, tam doymama ve diş çıkarma dönemidir. Diş çıkarma bebeklerin en çok zorlandığı dönemdir ve anneler de bu dönemde oldukça tedirginlik yaşamaktadır. Bebeklerin diş çıkarma döneminde birçok alışkanlıkları değişim göstermekte bunlardan en sıkıntılı olanını ise uyku problemi oluşturmaktadır.

 

Diş Çıkaran Bebek Nasıl Uyutulmalıdır?

 

Bebeğinizin ağzından salya aktığını, parmak ya da elinin tamamını ağzına aldığını, huzursuz hareketler yaptığını ve hafif bir ateş belirtisi gösterdiğini fark ettiğinizde bu belirtiler diş çıkarmasının belirtileridir. Damaklarında nokta nokta balon tarzı şişlikler oluşmuş ve bu durum uykusuzluk sıkıntısını da ortaya çıkarmıştır. Bebeğinizin geçirdiği bu dönemde sakin davranmanız son derece önemlidir. Her bebek 6 ay ile 2 yaş aralığına kadar diş çıkarma evresini atlatacak ve eski uykusuna geri dönecektir. Bebeğiniz için bu dönemde yapmanız gereken onu sağlıklı uykuya alıştırmaktır. Eğer uyuma alışkanlıklarının çok büyük ölçüde değiştiğini düşünüyorsanız doktorunuzla görüşerek uyku problemi için diş jeli takviyesi alabilirsiniz. İlgili Link: Zirkonyum Nedir

 

Diş Çıkaran Bebeği Sallayarak Uyutmak Doğru Mu? 

 

Uykusuz kalan veya uyumakta güçlük çeken bebekler için annelerin en sık uyguladığı uyutma şekli sallamaktır. Bebekler eğer öncesinden beridir sallama şekliyle uyudu ise bu yöntem kullanılabilir. Ancak bu yöntemi daha önce hiç denemediniz ve diş çıkardığı için uyuyamıyor düşüncesiyle deniyorsanız bu yöntem bebeğiniz için doğru bir davranış olmaz. Zaten diş çıkardığı için tüm olağan durumları değişen bebeğiniz bir de bu uyuma şekline alışmak zorunda kalabilir. Bebeği en doğru uyutma şekli kendi yatağında ve uykusu geldiği an uyumasıdır. Zaten küçük olan göz kapakları bir süre bekledikten sonra dışarının aydınlığıyla düşerek kapanacaktır.

 

Bebeklerde Uyku Problemi Hangi Nedenlerle Ortaya Çıkar? 

 

Bebeklerde uyku problemi huzursuzluk sendromu sebebiyle ortaya çıkabilir. Ayrıca gaz sancısı, çocuk hastalıkları ve karın ağrısı gibi problemler de uyku problemi yaşamaya sebep olmaktadır. Ancak bu sıkıntılar sona erdiğinde bebeğinizin uyku şekli eski haline dönecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu