Güzellik

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Kusursuz bir cilt için fondöten seçimi oldukça önemlidir. Fondöten, makyajın en temel öğelerinden birisidir. Bu nedenle seçilen fondötenin yüze uygun olması gerekir. Tercih edilen fondöten, yüzde güzel durmuyorsa bunun nedeni yanlış fondöten seçimidir.

 

Fondöten alırken ne için tercih edildiği de önemlidir. Ciltte sivilce ve akne fazlaysa, tercih edilen fondötenin kapatıcılık özelliğinin olması gerekir. Bunun yanı sıra ciltte lekeler varsa tercih edilen fondötenin pürüzsüz bir görünüm sağlaması gerekir. Doğru fondöten seçimi ile ciltte bulunan kusurlar örtülür ve cilt uzun saatler pürüzsüz bir şekilde görünür. Son yıllarda tercih edilen fondötenler, örtücülük özelliği olmayan yüzde doğal bir görünüm sağlayan fondöten çeşitleridir.

 

 

Yağlı Cilt Tipleri İçin Fondöten Seçimi 

 

Fondöten seçiminde cildin tipi, en önemli belirleyici etkendir. T bölgesi denilen alın ve burun kısmı yağlı kişilerin tercih edecekleri fondötenlerin mat bitişli olması gerekir. Vücutta bulunan akne ve sivilceyi kapatıcı özelliğe sahip olmalıdır. Yağlı cilt tipine sahip kişiler, ıslak bitişli fondötenleri kesinlikle tercih etmelidirler. Aksi takdirde gün içerisinde yüzde, gözeneklerin daha belirgin şekilde ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Ayrıca yağlı çift tipine sahip kişilerin makyaj öncesinde matlaştırıcı temel kullanmaları da gerekecektir. Böylece yüzün gün içerisinde parlamasının önüne geçilecektir.

 

Kuru Cilt Tipleri İçin Fondöten Seçimi 

 

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler yüzlerinin daha aydınlık ve parlak olması için ıslak bitişli fondötenler tercih etmelidirler. Aydınlık ve parlak bitişli fondötenler, yüzün gün içerisinde daha güzel ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Yüzdeki mat ve solgun görüntünün kaybolması için tercih edilen fondötenin, yüzün kuruluğunu giderici nitelikte olmalıdır. Ayrıca kuru cilt tipine sahip kişilerin, makyaj öncesinde yüzlerine nemlendirici krem sürerek daha sonra fondöten kullanmaları gerekir.

 

Kusurlu Cilt Tipleri İçin Fondöten Seçimi 

 

Yüzünde sivilce, kızarıklık, leke gibi kusurlar bulunan kişiler, kapatıcılık özelliği olan fondötenleri tercih etmelidir. Ayrıca fondötenin kalıcı özelliğinin olması önemlidir. Ayrıca tercih edilen fondötenin yüzde parlama yapmadan doğal bir görünüm ortaya çıkarması, dikkat edilmesi gerek diğer önemli bir husustur.

 

Karma Cilt Tipi İçin Fondöten Seçimi 

 

Karma cilt tipine yani cildin bir kısmı kuru bir kısmı yağlı olan kişilerin tercih edecekleri fondöten, tercih edecekleri makyaja göre değişiklik gösterir. Parlak ve ışıltılı makyajdan hoşlanan kişilerin, ıslak bitişli fondötenler tercih etmeleri uygundur. Fondöten seçiminde fondöten, cilt ve renk tonunu uyumlu olmalıdır. Fondöten rengi ile cilt renginin birbiriyle uyumlu olması, kusursuz bir makyaj için önemlidir.

 

Kusursuz bir cilt için fondöten seçimi oldukça önemlidir. Fondöten, makyajın en temel öğelerinden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu