Güzellik

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Cilt temizliği yaparken mutlaka cilt tipimize uygun olan ürünleri tercih etmeliyiz. İlk etapta cildimizdeki gün içerisindeki birikmiş olan yağı, kiri veya makyaj artıklarını temizlemek için cilt tipimize uygun jel veya süt ile cildimizi temizlemeliyiz. Cildimizi temizleyicilerle temizledikten sonra yüzümüzü yıkamalıyız. Yıkadıktan sonra havlu kullanımı cilt uzmanları tarafından  çok önerilmiyor.

 

Havluda oluşabilecek bakteri birikimleri, cildimizde sivilce tarzı problemlere neden olabilir. Havlu peçete ile cildimizi kuruladıktan sonra mutlaka tonik uygulamalıyız. Tonik cildimizin ph’ını bozabilecek olan kireçli suyu cildimizden uzaklaştırıp gözeneklerimizin içinin daha temiz olmasını sağlar. Tonik uygulamasından sonra mutlaka cilt tipimize uygun nemlendirici ile günlük bakımımızı tamamlayabiliriz. Özellikle özen isteyen cilt tipleri çok kuru ciltler nemlendirici öncesinde mutlaka serum tercih edebilirler. Yağlı ciltlerde kullanmış oldukları ürünün altında sebum salgısını düzenleyici bir serumdan destek alabilirler.

 

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 

 

Cilt tipleri genetik faktörler ve dış etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Hassas cilt derisi daha incedir. Derinin ince olması sebebiyle damar yapıları görünür şekildedir ve alerji olma ihtimalleri yüksektir.

 

Son yıllarda hassas cilt tiplerinin çoğaldığı cilt uzmanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Tabi ki bu bir tesadüf değil. Ani ısı ve iklim değişiklikleri, kimyasallar, katkı maddesi içeren gıdalar, cilde yapılan yanlış uygulamalar ve stres son yıllarda ciltteki hassasiyetlerin artmasına neden oluyor.

 

Hassas cilt yapısına sahip kişilere uygulanacak uygulamalara azami özen gösterilmelidir. Güneş ışınları ve terleme cildi tahriş ederken bir yandan da lekelendirir. Stres de cildin renk tonunu değiştirir. Hassas ciltler olumsuz dış faktörlerine karşı daha korumasızdır. Çok çabuk tepki verir. Ciltte irritasyonlar ve kızarıklıklar oluşur.

 

Bu nedenle hassas cilt yapısı için cilt bakım ürünü seçerken cilt tipine zarar vermeyecek ürünler seçilmelidir.

 

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler, cilt temizliği için cildin yapısını kurutacak sabunları seçmemeliler.

 

Cildin çok yağsız kalması kuruluk, döküntü ve kaşıntıya neden olacağı için yağ dengesini koruyucu kremleri tercih etmekte fayda vardır.

 

Cilt Kuruluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

 

Cilt kuruluğu tedavi edilmezse zaman içerisinde egzama cinsi hastalıklar gelişebilir. Özellikle alt bacaklarda ön yüzlerde numuler egzama dediğimiz yuvarlak kabuklu kaşıntılı bazen sulantılı cilt döküntüleri olabilir. Onun dışında yine kollarda aynı görüntüde lezyonlar olabilir. Hatta atopik egzama dediğimiz alerjik bünyeli çocuk ve yetişkinlerde çok yaygın kaşıntılı sulantılı döküntülü veya kabuklu cilt döküntüleri olabilir. Cilt kuruluğunun getirdiği kaşıntıya bağlı olarak aşırı kaşınmalarda bazen cilt mikrop da kapabilir. Cilt iltihabik reaksiyonları ortaya çıkabilir. O yüzden cilt kuruluğu aslında önemli bir durumdur. Hem görüntüsü itibariyle hem de enfeksiyon ve egzamayı ortaya çıkarabilmesi nedeniyle ciddiye alınmalıdır.

 

Cilt tipleri genetik faktörler ve dış etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Hassas cilt derisi daha incedir.Derinin ince olması sebebiyle damar yapıları görünür şekildedir ve alerji olma ihtimalleri yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu