Hukuk

Bunları Yaparsanız Tazminatsız İşten Çıkarılabilirsiniz

Her çalışanın dilinden düşmeyen bir kelime vardır o da tazminattır. Bunca kez duyduğumuz kelimenin gerçekten ne olduğunu biliyor muyuz? Genel de hukuksal bir tabir olarak açıklanan tazminat hukuka aykırı veya yasa dışı olarak meydana gelen herhangi bir olayın açtığı zararın maddi yani parasal olarak ödenmesine verilen isimdir.

Sadece para olarak düşünülmemesi gereken tazminat maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. Maddi tazminat herhangi bir olayda fiziki olarak gerçekleşen zararı, manevi tazminat ise herhangi bir olayın kişilerin psikolojileri ve kişilik hakları üzerinde doğan tüm zararları karşılamaya yöneliktir. 

Tazminat Türleri

İlk olarak hemen hemen herkesin dilinden düşmeyen tazminat türü kıdem tazminatıdır. Bununlar beraber tazminatları sıralamak gerekirse ihbar tazminatı bulunmaktadır. Kişi işe başlamış ama işveren kanun dışı çıkar sağlamak amacı ile kişiyi işe başlatmamış ise buna işe başlatmama tazminatı olarak adlandıracağız.

Erkekler için zorunlu görev olan askerlik için de geçerli olan bir askerlik tazminat durumu vardır. Aynı kurumda aynı işi yapıp sonunda gerçekleşen bir hak mağduriyeti var ise orada da bir eşit davranmama tazminatı durumu gerçekleşmektedir. Ayrıca malullükten doğan bir tazminat hakkında ortaya çıkabilmektedir.

İşten Çıkarılınca Tazminat Kesin Mi?

Maalesef ki toplumda böyle bir yanılgı mevcuttur. Ben işten çıkmak istiyorum bir şey yapayımda beni işten çıkarsınlar da tazminat alayım. Bu tamamı ile bir yanılgıdan  başka bir şey değildir. Yoksa keyfi iş değiştirmenin önü hali ile kesilmezdi. Bir kaç örnek ile bu konuyu değerlendirmekte fayda vardır. Herhangi bir işçinin işe girerken, sahip olduğu var olan özellikler hakkında yalan/yanlış bilgi verildiğinin kurumca tespit edilmiş olması tazminat alamamak için güçlü bir nedendir.

Bir işçinin iş sahibine veya ailesine yönelik hakaret etmesi de tazminat alamamak için sebepler arasında sayılır. Kurumda işçinin kendi kusuru nedeni ile canını veya oradakilerin canını tehlikeye atacak hareketler yapması sıkıntı yaratacaktır. Kişinin herhangi bir neden olmadan veyahut nedeni olsa dahi işverene haber vermeden iki gün işe gelmemesi tazminat alamaması için bir nedendir.

Hatalı İşçi Tazminatsız Kalır

Yukarıda verdiğimiz örnekleri devam ettirecek olursak konuya daha hakim olmuş olacağız. Her yerde kötü karşılanan bir durum olan hırsızlık o iş yerinde ya da kurumda gerçekleşmesi durumunda da kişi tazminat hakkını elde edemez. Kişinin hiç olmayacak şekilde iş yerine sarhoş olarak gelmesi de bu hakkını yitireceği anlamına gelecektir. Ayrıca o iş yerine ait özel sırları ya da olmayacak durumları dışarıya sunarak kurumu mağdur edecek davranış ve söylemler tazminat hakkını elinden alacaktır.

İlgili Link: Online Terapi Nedir Ne İşe Yarar

Tazminat İle İşten Çıkarma

Konumuz gereği tazminatsız işten çıkarılmaya değindik. Fakat konunun daha iyi anlaşılabilmesi içinde bir kaç örnek ile tazminat ile işten nasıl ayrılabilmeye de değinmekte fayda vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ise işçi haklı nedenler ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilecektir. Ardından işveren tarafından yanında çalışan işçisini haksız nedenler ile işten çıkarır ise tazminat ödemek zorundadır. Son olarak ise işçi kanunda yazan nedenler ve hakları ile istida ederse tazminat alma hakkına sahip olacaktır.

Her çalışanın dilinden düşmeyen bir kelime vardır o da tazminattır. Bunca kez duyduğumuz kelimenin gerçekten ne olduğunu biliyor muyuz?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu