Sağlık

Brusella

Sığır, koyun, keçi, köpek, domuz ve at gibi hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan Brusella hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Brusella hastalığının taşıyıcısı olan hayvanların et, süt, idrar ya da derileri ile olan temas sonucu bulaşma gerçekleşir. Aynı zamanda solunum yolu ile de bulaşma söz konusu olur. Merada otlayan hayvanlardan biri Brusella hastalığına yakalanırsa diğer tüm hayvanlar merada aynı yerde otladıkları için bu  hastalığa yakalanabilir.

 

Mezbahada çalışan kişiler ve veterinerler bu gibi hastalıklara karşı büyük bir risk altında olurlar. İnsanlar bu hastalıkla karşı karşıya kalmamak için çiğ et tüketiminden ve pastörize olmayan süt tüketiminden uzak durmalıdır. Aynı zamanda veterinerler ve mezbaha çalışanı personellerin bu hastalıktan korunmak için mutlaka eldiven ve maske kullanmalıdır. İnsanların son zamanlarda bulaşıcı hastalıklarla sıkıntılar yaşamasından dolayı Brusella nedir sorusunu sık sık sormaktadır.

 

 

Brusella Nedir? 

 

Brusella mikrobun adı  Brusellozis ise mikrobun sebebiyet verdiği hastalığın adıdır. Bu rahatsızlık koyunlarda ve sığırlarda sıklıkla görülür. Halk arasında yavru atma hastalığı olarak bilinen brusella hastalığı koyunlarda, atlarda , sığırlarda, keçi ve domuzlarda sıklıkla görülür. Hastalığın en tipik bulgusu adından da anlaşılacağı gibi hayvanın yavru atması.  Bazen bu bilgilere ilaveten ayak ve bacak eklemlerinde şişlik meme dokusunda enfeksiyonlar görülebilir. Bu hastalığın en önemli özelliği bulaşıcılık düzeyinin çok yüksek olması ve hayvandan insana rahatlıkla geçebilen bir rahatsızlık olmasıdır.

 

Bruselloz Nedir? 

 

Bruselloz rahatsızlığının tıp dilindeki tanımı hayvanlardan ve hayvan ürünlerinden insanlara bulaşan , özellikle eklem ve kemik tutulumu ile kendini gösteren ama bunun yanında vücudun tüm sistemini etkileyen ve zayıflatan ateşli bir hastalıktır. Bu hastalığı bulaştırıcı olarak görülen özellikle belirli hayvan grupları vardır. Bu hayvanların özellikle pastörize edilmemiş süt ürünlerinin tüketilmesi ile hayvandan insana bulaşır. Bruselloz daha çok kemiklere tutan bir hastalıktır.  Pek çok kemikte görülebilir ancak en çok kalça kemiğinde başladığını söylemek mümkündür.

 

Brusella Nasıl Bulaşır? 

 

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalık olan Brusella nedir ve nasıl bulaşır? Pek çok farklı şekilde bulaşma söz konusu olabilir. En çok risk altında bulunan kişiler hayvan sahipleri, veterinerler ve mezbaha personelleridir. Bu insanların bulaşıcı hayvan bulunması durumunda bütün önlemleri alması gerekir. Brusella hastalığı hem solunum hem temas hem de dışkı ile bulaşma gösterebilir.

 

Hasta hayvanın dışkısından insanlara bu hastalık bulaşabildiği gibi bulaşık olan hayvanların etinin ya da sütünün tüketimi durumunda insanlara bulaşması söz konusu olmuştur. Sütleri mutlaka pastörize şekilde tüketmek gerekir. Aynı zamanda çiğ et tüketiminden de kaçınmak gerekir. Hasta hayvanın solunumundan diğer hayvanlara ya da insanlara bulaşabilir. Hasta hayvana temas ile de hayvan ve insanlara bulaşabilir.

 

Brusella Risk Faktörleri 

 

Erkek hayvanlarda ya da erkek insanlarda dişi hayvan ve insanlardan daha fazla rastlanır. Brusella nedir ve riskleri nelerdir gibi sorular çok sık sorulmaktadır. En büyük risk çiğ et tüketimi ve pastörize olmayan sütlerin tüketimi sonucu olmaktadır. Bu şekilde et süt tüketimi insanlara hayvanlardan hastalık bulaşmasına yol açar. Pastörize olan hayvanların derhal sürüden çıkarılması gerekir.

 

Hayvanların belirti göstermesi halinde veterinerlere durumu bildirmeli ve sürüyü test altına almalıdır. Hasta hayvan karantinaya alınmadığı takdirde diğer bütün hayvanlara ve çiftlik çalışanlarına bu hastalığı bulaştırır.

 

Brusella Belirtileri Nelerdir? 

 

Brusella belirtileri arasında En sık rastlanan belirtilerden  biri yüksek ateş olmaktadır. Brusella hastalığına yakalanan hayvan ya da insanlarda çok büyük bir halsizlik , kilo kaybı baş ağrısı söz konusu olur. Tüm bu belirtiler brusella belirtisi olarak kabul edilir. Diğer bir belirtisi ise sırt ve kas ağrıları olmaktadır. Hayvan sürekli yatma durumundadır ve yem yemekten kaçınır. İştahsızlıktan kaynaklı olarak ani bir kilo kaybı da söz konusu olmaktadır.

 

Hayvanda inlemeler ve terlemeler söz konusu olur. Belirtiler hastalık ortaya çıktıktan yaklaşık 15 20 gün sonra görülmeye başlar. Belirtiler görüldüğü an hayvanın mutlaka ayrı bir bölmede karantinaya alınarak durumu veterinere bildirmek gerekir. Gerekli tedavi yapılmazsa hayvan 10 gün içinde ölecektir.

 

Bruselladan Korunma Yolları

 

Brusellanın en sık bulaşma ihtimali olduğu grubu 3 ana grupta değerlendirebiliriz.

 

  • Hayvancılıkla Uğraşanlar
  • Süt Ürünleri yoğun tüketenler,
  • Labaratuar ortamında çalışanlar yoğun risk altındadır.

 

Bu 3 kesiminde bruselladan korunmak için uygulayacağı yöntemler farklılık gösterecektir. Örneğin hayvancılıkla uğraşanlar hayvanla temas esnasında muhakkak eldiven kullanmalı ağız ve burnunu eldiven ile kapatmalıdır. İkinci grupta yer alan ve süt ürünleri tüketenler  taze peynir olarak tükettiğimiz peynirlerin pastörize edilmemiş sütten yapılıp yapılmadığına muhakkak dikkat etmelidir. Pastörize edilmemiş süt yada kaynatılmamış sütten brusella bakterisi kolaylıkla bulaşabilir. Bu nedenle pastörize edilmemiş süt tercih etmemeniz gerekir. Son olarak labaratuar çalışanları  labaratuar çalışanları için özel olarak tasarlanan güvenlikli kabinleri kullanmak zorundadırlar.

 

Brusella Hakkında Sık Sorulan Sorular 

 

Brusella Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Brusella hastalığının son derece basit ve yıllardır değişmeyen bir tedavisi vardır. Çünkü brusella bakterisi biçim ve şekil değiştiren bir bakteri değildir.  Genellikle doktorunuz ikili yada üçlü antibiyotik tedavisi verecektir. Brusella hastalığı tedavi edilmez ise tutulmalar başka organa sıçrayabilir ve beklenmedik komplikasyonlar oluşabilir.

 

Brusella Hangi Yollarla Bulaşır?

 

Hayvansal kaynaklı olan brusella hastalığı genellikle temas ve gıda kaynaklı bulaşır. Temas kaynaklı bulaşma hayvanla temas halinde olan kasaplık, çobanlık, veteriner ve sağlık teknikerlerinde görülme söz konusu olabilmektedir.  Brusellanın en belirgin belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber  ateş, zayıflama, halsizlik, baş ağrısı ve kilo kaybıyla kendini göstermektedir.

 

Brusella Mikrobu Nasıl Ölür? 

 

Brusella mikrobunun yok olması için Gıda ve Tarım bakanlıkları son yıllarda aşılama yerine göz damlası metodu ile hastalığın önüne geçmeye çalışmaktadırlar.

 

Sığır, koyun, keçi, köpek, domuz ve at gibi hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan Brusella hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu