Hukuk

Boşanma Sırasında Düğün Takılarını Hangi Taraf Alır

Türk toplumu, değer yargıları olan, gelenek ve göreneklerin her gelir düzeyinde uygulandığı ve bu adetlerin ne olursa olsun uygulandığı bir toplumdur. Bu gelenek ve göreneklerden biri de düğün hediyesi olarak takılan takılardır. Bu takılar düğünlerde gençlere yardım ve destek amacıyla takılmaktadır. Ancak bu takılarla ilgili düğünün ilk günlerinden itibaren kimde kalacak sorunu, boşanma aşamasında da tartışılan bir konudur. Bu konuda eski yıllarda herhangi bir kanun ya da hüküm yokken geçtiğimiz yıllarda devletçe bir kanun konulmuştur.

 

Her Yöreye Göre Farklı Teoriler Var 

 

Düğünde takılan takılar için bazı yörelerde takıların geline ait olduğu söylenirken, bazı yörelerde ise erkek tarafının bu takıları alarak düğüne dair borçları ödedikleri bilinir. Bazı yörelerde ise gelinlerin bu altınları sandıklarında tuttukları ve zor durumlar için sakladıkları bilinmektedir. Ancak toplumdaki temel kural düğünde takılan takıların kadına ait olduğu kuralıdır. Boşanma sırasında ise takıların kime ait olduğu konusunda tartışmalı durumlar yaşanır.

 

Düğün Sonrasında Edinilen Mallar Boşanırken Ne Olur? 

 

Aile Bakanlığı tarafından hükümleri açıklanan kanunla, boşanma sırasında düğünden sonra edinilen malların eşit olarak taraflara pay edilmesi kararı alınmıştır. Bu kanuna göre çiftler evlendikten sonra hangi malları edinmişlerse boşandıkları zaman bu mallar eşit olarak paylaştırılacaktır. Ancak takılar için Aile Bakanlığınca alınan bir karar bulunmamaktadır.

 

Boşanma Sırasında Takıların Kimde Kalacağına Dair Yargıtay Kararı 

 

Geçtiğimiz yıllarda Yargıtay Başkanlığına taşınan bir davayla, Yargıtay dairesi boşanma sonrası takıların kimde kalacağı konusunda emsal bir karar vermiştir. 1998 yılında Yargıtay 3. Hukuk Dairesine taşınılan bir davada Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı, düğün, kına, nişan gibi törenler sırasında takılan altın, gümüş gibi ziynet eşyalarının, kim tarafından takıldığı önemli olmaksızın, kime takıldığı önemli olmaksızın, kadına  hediye edilmiş ve bağışlanmış sayıldığına hükmetmiştir. Bu karar ile boşanma sırasında düğünde takılan takıların kadında kalmasında suç teşkil edilecek bir durumun söz konusu olmadığı da ortaya çıkmıştır. Kadına takılan takıların bir hediye niteliği taşıması, takıların da kadının malı anlamına gelmesini sağlamıştır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu