Aktüel

Boraks

Boraks doğal bir mineral olarak bilinir. Su, oksijen, sodyum ve borun bir araya gelmesiyle boraks oluşur. En çok da doğal bir dezenfektan yapısı olduğu için ev ortamlarında rahatlıkla kullanılabilir. Fakat günümüzde son zaman içerisinde çocukların sevdiği slime’in yapımı için de kullanılır. Boraks ismini Arapça Burak anlamı parlak olarak almaktadır. Boraks genellikle ev temizliğinde bayanlar tarafından çok sık tercih edilip kullanılır. Kimyasal bir içeriğe sahip olması açısından bu maddeyi kullanmak bazen tehlikeli olabilir. Çocukların yeni oyun trendi olan slime için ana maddesi olarak yerini alır. Boraksın elle tutulmasının yanı sıra solunması durumunda ciddi zararlar oluşturabilir.

İlgili Link: Dehidratasyon Nedir?

Boraks Nedir

Boraks içerisinde oksijen, su, sodyum ve bor elementlerini bulunduran bir kimyasal maddedir. Günümüzde artık birçok kadın temizlik ve kimyasal maddelerden uzak durarak boraks kullanımına başlamıştır. Beyazlatıcı ve küflenmeyi engellemesi özelliği ile beraber bir çok alanda kullanım görevi sağlar. Günümüzde birçok kadının kullandığı boraks maddesi Amerika’da yasak olduğu için kullanılmamaktadır. Boraks bizler için yaşadığımız ülkede doğal bir madde olarak bilip kullanılsa da aslında sağlığımız için çok riskli ve tehlikeli bir maddedir.

Boraks Ne İşe Yarar

Boraks Ne İşe Yarar

Boraks duş ve küvet temizliği için kullanılabilen bir maddedir. Fırça ve tarakların temizliği için kullanılabilir. Tuvaleti daha hijyen bir hale getirmek için boraks kullanımı gayet uygundur. Tuvaletin tıkanması durumunda boraks kullanarak bu sorun ortadan kalkmış olur. Bütün giderlerin tıkanıklığını açmak için kullanılabilir. Lavabo ve tezgahları boraks yardımı ile temizlemek çok kolay ve pratiktir. Buzdolabı temizliği sırasında da kullanılması mümkündür. Küfleri yok etmek ve çıkarmak için kullanılır. Dökme, demir ve tencere temizliği için kullanılır. Yerlerin temizlenmesi için tercih edilir.

Sakız, yağ ve katran gibi yapışkan lekelerin çıkarılması için etkili bir maddedir. Çamaşır lekesi ve pas lekesi gibi durumlar için kullanılabilir. Halı lekesi, halıdaki kötü kokuyu ve kumaşlardaki kötü kokunun ortadan kaldırılması için kullanılır. Yatakta oluşan kötü kokuyu ve lekeleri gidermek için denenmelidir. Çöp kutusunu temizleyebilirsiniz. Karınca kolonilerini öldürmek için kullanım sağlar. Hamam böceği, tahtakuruları ve pirelerden kurtulmak için etkili bir maddedir. Fare zehir ile karıştırıldığı zaman farelerinde ölmesine neden olur. Mobilya temizliği için bulaşık deterjanı ile karıştırıldığında mobilyalarınızı rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

İlgili Link: Hipnagoji Nedir?

Boraks Kullanımının Zararları

Yapısı gereği kimyasal bir madde olan boraksın faydalarının yanı sıra zararları da oldukça çoktur. Kimyasal bir madde olduğu için kullanılırken çok dikkat edilmesi gerekir. Gıdaların uzun süre muhafaza edilmesi için fayda sağlamaktadır. Fakat bu amaç için kullanıldığı zaman solunum yolu veya besinler ile insan vücuduna girdiğinde insan sağlığı açısından önemli tehlikelere yol açar. Boraks kullanımı sonrası imhası da çok önemlidir. Aksi halde doğada atık kalması sonucu bitkilere ve hayvanlara ciddi zararlar verilebilir.

Boraks maddesine elle temas edilir ise hassas ciltler için alerjik yan etkilerinin görülmesine sebep olabilir. Bu alerjik sonucu deride kaşıntı ve döküntü meydana gelebilir. Bunun yanı sıra karaciğerde ciddi bir hasara yol açabilir. Özellikle temizlik sırasında boraksı çok fazla solumamak gerekir. Silinen yüzeylerin bol su ile durulanması ve yıkanması önemli bir durumdur. Boraks içilmez ve içildiği taktirde zehirleyici bir etkisi olabilmektedir. Bu nedenle içilmesi veya yutulması durumunda iç organlar ciddi bir şekilde zarar görüp kalıcı hasara yol açabilir.

Evde Boraks Nasıl Yapılır

Evde boraks yapımı için öncelikli olarak 1 su bardağı sıcak su içine 1 yemek kaşığı boraks tozunu ekleyin ve bu suyu toz eriyinceye kadar devamlı karıştırın. Diğer taraftan bir kase içerisinde yarım su bardağı tutkal ile yarım su bardağı sıcak su eklenerek ikisi birlikte karıştırılır. Tutkal ve sıcak suyun birbiri ile karışmasının ardından karışıma istenilen bir renkte gıda boyası eklenir. Geniş bir kabın içinde boraks karışımı ve tutkal karışımı ikisi birlikte birleşip karışım güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım katı bir kıvamda ise içerisine az daha sıcak su eklenebilir. Böylelikle boraks yapılma işlemi tamamlanmış olur.

Boraks doğal bir mineral olarak bilinir. Su, oksijen, sodyum ve borun bir araya gelmesiyle boraks oluşur. En çok da doğal bir dezenfektan yapısı olduğu için ev ortamlarında rahatlıkla kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu