Aktüel

Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir

Her ülkenin kendine ait bir çalışma sistemi vardır. Bu sisteme göre aktif çalışma hayatı olan her insan belli bir yaşı ve çalışma süresini tamamladıktan sonra emekli statüsüne gelir. Her ülkenin emeklilik için koyduğu şartlar farklıdır. Bazı ülkelerde emeklilik yaşı daha düşükken bazılarında ise oldukça yüksektir.

 

Bu durum ülkenin ekonomik durumuna, nüfusuna ve şartlarına göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda sektörden sektöre de bu durumun şartlarında farklılık gözlenebilir. Emekli olan insanlara sunulan bazı fırsatlar ve imkanlar vardır. Bu statüye gelen her birey emekli maaşı alabilmesinin yanı sıra farklı imkanlardan da yararlanabilir. Ancak emekli olmasanız bile emeklilik yıllarınızı düşünerek bu konuda birikim ve yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için oldukça uygun bir yol olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin farklı çeşitleri bulunuyor.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? 

 

Bireysel emeklilik sistemi, çok sayıda insan tarafından kullanılan avantajlı bir sistemdir.  Asıl hedefi bugünkü hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmenizi sağlamak olan bu sistemden çalışan çalışmayan her insan yararlanabilir. Aynı zamanda genç yaş grubu için de uygun olan bu sistem birikimlerinizin emeklilik yatırım fonları ile değerlenmesini sağlar. Buna ek olarak bu sistem sayesinde sağlık kuruluşlarından indirimli faydalanabilirsiniz. Ayrıca %25 devlet katkısı ile yatırımlarınızın büyümesi de hızlanacaktır.

 

Bireysel Emeklilikten Yararlanabilmek İçin Gerekenler 

 

Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak çalışan çalışmayan herkesin hakkıdır. 18 yaşını geçmiş olan her birey bu sistemden yararlanarak geleceğine yatırım yapabilir. Bugünkü hayat şartlarınızı emeklilik yıllarınızda da devam ettirmenizi hedefleyen bu sistem kendi arasında farklı türlere ayrılıyor. Yaşlara ve çalışılan sektörlere göre farklılaşan bu grupların doktorlar, TSK çalışanları, eczacılar ve gençler için farklı özellikleri bulunuyor. İlgili Link: Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Koşulları

 

Bireysel emeklilik sistemi, geleceğini bugünden planlamak isteyen insanlar için uygun bir sistemdir.En basit mantıkla düşünürsek bugünden başlayarak her ay cüzdanımızda 100 lira para biriktirse 10 yıl sonra çok ciddi bir paramız olur. Bu sistem de aynı bu şekilde işler. Gün veya ay bazında biriktirdiğiniz paranız belli faiz oranlarıyla değerlenir ve geleceğiniz için birikir.

 

Emekli olan insanlara sunulan bazı fırsatlar ve imkanlar vardır. Bu statüye gelen her birey emekli maaşı alabilmesinin yanı sıra farklı imkanlardan da yararlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu