Sağlık

Ağrı Kesicilere Bağımlılığı Azaltın

Çoğu insanın sağlık konusunda yaptığı yanlış hareketlerden biri hemen ağrı kesiciye başvurmaktır. O anda ağrı fazla olunca kullanılan tablet ya da diğer şekilli ilaçlar sonrasında ağrı geçti sanılır. Aslına bakıldığında bu durum ağrıyı ertelemek anlamına gelir. İlaç o andaki ağrıyı tedavi etmemiş yalnızca başka bir tarihe ertelemiş olmaktadır. Bu nedenle ağrı kesici kullanmak yerine ağrıya katlanmak ya da bitkisel tedavi ve terapilerle yok etmeye çalışmak en doğru yöntemdir.

 

Ağrı Kesiciyi Sürekli Kullanmanın Zararları Nelerdir? 

 

Ağrı kesici ilaçlar, yardımcı ilaç grubuna girer. Bir ağrı veya hastalık sonucunda sağlık kuruluşlarına başvurulması, tetkiklerden sonra hastalığın belirlenmesini sağlamaktadır. Bu teşhisten sonra doktor, hastalığa engel olmak, hastalığı yok etmek ve hastalığın gidişatını durdurmak için ilaç reçete edecektir. Bu ilaçların bir kısmı tam olarak hastalığa yönelik olurken bir kısmı ise hastalıkla ilgili oluşma ihtimali bulunan ağrıyı yok etmektedir. Doktor bazı hastalıklarda ise ağrı kesiciyi önermeyecektir. Bunun sebebi ise ağrı kesicinin onlarca yan etkisi bulunmasıdır. Çünkü ağrı kesici o ağrıyı keserken, başta böbrekler olmak üzere, karaciğer, kalp, akciğer ve mideye zarar verici içerikleri de mineral olarak taşımaktadır.

 

Ağrı Kesici Bağımlılığı Nasıl Azaltılır? 

 

Ağrı kesici bağımlılığı kişinin mentalinde başlayan bir durumdur. Bu sebeple öncelikle ağrı olduğu hissinin akıldan çıkarılması şarttır. Bu duruma ağrıyla yaşamayı öğrenmek de diyebilmekteyiz. Ağrıyı hayatımızın bir parçası olarak görmeye başladığımızda ağrı kesici kullanma niyeti de ortadan kalkacaktır. Ağrı kesici bağımlılığını azaltmak için uygulanacak bir diğer seçenek ise, bitkisel ürün kullanımıdır. Örneğin baş ağrısı için ağrı kesici kullanmanız gerektiğinde buharda durabilir, kuru Türk kahvesi tüketebilir ya da naneli su içebilirsiniz. Karnınız ağrıyor ve bu ağrıyı geçirmek için karın ağrısı hapı aramak yerine ılık su ya da süt içebilir, sıvı yağ içerisine kayısı doğrayıp yiyebilir veya incir doğrayıp yiyebilirsiniz.

 

Ağrı Kesici Yerine Temiz Hava Almak 

 

Ağrılarınızın şiddetine göre ağrı kesici bağımlılığını gidermek için temiz hava alma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Düzenli şekilde yapılacak olan yürüyüş ile de kısa süre içinde ağrı kesici bağımlılığını yok edebilirsiniz.

 

Çoğu insanın sağlık konusunda yaptığı yanlış hareketlerden biri hemen ağrı kesiciye başvurmaktır. O anda ağrı fazla olunca kullanılan tablet ya da diğer şekilli ilaçlar sonrasında ağrı geçti sanılır. Aslına bakıldığında bu durum ağrıyı ertelemek anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu